Libyjští povstalci obsadili Tripolis, boje pokračují

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Libyjští rebelové, kteří už téměř půl roku usilují o svržení prezidenta Muammara Kaddáfího, převzali kontrolu nad většinou hlavního města Tripolisu. Ve městě ale nadále pokračují přestřelky, protože části města zůstávaly v rukou sil věrných dosavadnímu režimu. Boje zintenzivnily podle rebelů zejména ve chvíli, kdy z Kaddáfího tábora v Bab al-Azizíji vyrazily tanky.

Mustafá Džalíl, který stojí v čele povstalecké Přechodné národní rady, řekl, že povstalci nemají informace o místě Kaddáfího pobytu. Prezidenta ale podle něj čeká spravedlivý soud, i když Džalíl netuší, jak se bude moci Kaddáfí bránit proti obviněním ze zločinů spáchaných na libyjském lidu a vůči světu.

Rebelové dnes prolomili vnější obranu Tripolisu a poměrně rychle postoupili až na centrální Zelené náměstí, kde byli přivítáni tisícovkami slavících Libyjců. Dosud toto náměstí užívala vláda k masovým demonstracím na Kaddáfího podporu.

Do rukou rebelů podle jejich slov padli dva z Kaddáfího synů, včetně jeho kdysi předpokládaného nástupce Sajfa Isláma. Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo v reakci na tuto zprávu prohlásil, že vstoupí do jednání s rebely, aby je přesvědčil k vydání Sajfa Isláma do Haagu. Ten je spolu se svým otcem a s šéfem libyjské bezpečnostní služby obviněn ze zločinů proti lidskosti. Všichni se měli podílet na plánování a nařizování útoků na civilisty v prvním období protivládních protestů.

Zdroje[editovat]