Libyjská vláda se otřásá, Kaddáfí povstání odolává

Z Wikizpráv

Úterý

Pohled na Benghází, které je podle nepotvrzených zpráv pod kontrolou povstalců

Eskalující střety mezi povstalci a libyjskou vládou se mírně uklidnily, násilnosti si ale již vyžádaly stovky obětí. Muammar Kaddáfí v televizním vystoupení odmítl, že by opustil zemi, jeho údajný přílet do Venezuely odmítla i vláda v Caracasu.[1] Bylo to první vystoupení prvního muže země, který je u moci již 42 let, od zahájení protestů. Pozice režimu jsou ale otřesené a opouštějí ho mnozí funkcionáři.

Doma i v zahraničí řada Libyjců odstoupila ze svých významných funkcí z důvodu nesouhlasu s násilným potlačením protestů. Týká se to mimo jiné velvyslanců v Indii, Malajsii a Austrálii a při OSN v New Yorku. Rezignovat měl i ministr spravedlnosti Mustafa Abdel-Džalil.

Svědectví z hlavního města Tripolisu tvrdí, že na civilní čtvrti města zasažená povstáním zaútočily armádní vrtulníky a bitevní letadla. Státní televize označila tyto zprávy zahraničních médií za lži, které mají za cíl oslabit morálku veřejnosti. Kaddáfího syn Saif Kaddáfí prohlásil, že letecké útoky byly vedené pouze na skladiště zbraní.

Dvě bitevní letadla libyjského letectva přistála na ostrově Malta, kde požádala o přistání z důvodu nedostatku paliva. Letadla byla zadržena a piloti jsou podrobováni výslechům. Média předpokládají, že piloti odmítli splnit rozkaz útočit na civilní cíle a dezertovali.

Mezinárodní federace pro lidská práva, organizace sídlící v Paříži, oznámila, že podle jejích informací je nejméně devět libyjských měst včetně Benghází v rukách povstalců. Odhady počtu obětí se pohybují mezi dvěma a pěti sty lidí, většina z nich měla zahynout právě ve východních oblastech kolem Benghází.

Libye musí zastavit krveprolití[editovat]

Světoví vůdci vyzvaly Libyi, aby okamžitě přestala s krvavým potlačováním povstání. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová prohlásila, že vývoj situace v Libyi sleduje se znepokojením a vyzvala k zastavení nepřijatelného krveprolití. K akci vyzval mezinárodní společenství katarský premiér Hamad bin Džasím bin Džabr al Thání, který zároveň požádal o svolání Ligy arabských zemí. K ukončení násilností v Libyi vyzval také generální tajemník této organizace Amr Mússa a také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Zdroje[editovat]

  1. Kaddáfí se krátce objevil v televizi, vyvracel fámy. Mediafax [online]. 2011-02-22 [cit. 2011-02-22]. Dostupné z: [1].