Lidé očekávají zdražování bydlení a potravin, eshopy omezování nákupů

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Z průzkumu agentury Ipsos pro Twisto vyplývá českých eshopů více než dvě třetiny očekávají omezení nákupů, protože zákazníci se bojí vysoké inflace, a že lidé se bojí zvyšování cen u bydlení, potravin a dopravy.

Očekávání mírného omezení vyjádřilo 49 % eshopů, očekávání výrazného omezení vyjádřilo 22 % eshopů. 9 % eshopů se domnívá, že lidé své nákupní zvyky nezmění, 7 % eshopů se domnívá, že naopak lidé objemy svých nákupů mírně zvýší. 6 % eshopů očekává výrazné zvýšení nákupů.

96 % Čechů očekává růst nákladů na bydlení, 92 % Čechů očekává zdražení potravin, 87 % očekává zvýšení nákladů na dopravu.

Podle průzkumu už polovina lidí vyzkoušela platbu kartou online nebo jiný způsob online platby, a další o tom příliš neuvažují. Pro budoucí využití vykazují potenciál odložené platby a platby na třetiny, které zatím vyzkoušelo málo lidí. 13 % eshopů proto odloženou platbu nabízí a dalších 18 % eshopů zvažuje tento způsob platby do nabídky zařadit.

Zdroje[editovat]

  • Lidé se bojí zdražování. Trh se ochladí, obává se většina e-shopů. Novinky.cz [online]. 2022-10-13 [cit. 2022-10-17]. Dostupné z: [1].