Přeskočit na obsah

Lidé se přišli rozloučit s Transgasem

Z Wikizpráv

Úterý

Václav Aulický hovoří o historii stavby

Lidé se přišli rozloučit s Transgasem, i tak by se dalo nazvat setkání asi čtyř stovek lidí na nedělním meetingu v komplexu budov Transgas nazvaném Transgas, poslední komentovaná prohlídka s autorem stavby Ing. Arch. Václavem Aulickým. Ve skutečnosti se tedy jednalo o komentovanou prohlídku, na které vystoupili dva poslední žíjící spoluautoři stavby Ing. arch. Václav Aulický a prof. akad. arch. Jan Fišer. Vystupující představili historii objektu, jeho jednotlivé části a nakonec zodpověděli několik dotazů účastníkům akce. Došlo i na diskusi ohledně důvodů pro demolici a o stavu ochrany staveb druhé poloviny 20. století.

Transgas je pražský soubor budov ohraničený ulicemi Vinohradská, Rubešova a Římská. Skládá se z podlouhlé prosklené budovy přisazené k budově Českého rozhlasu, dvou věžových objektů a nízké budovy obložené dlažebními kostkami. Architektonicky se jedná o high-tech stavbu s prvky brutalismu.

Byl vystavěn v 70. letech 20. století pro potřeby podniku zajišťujícího tranzit plynu přes území Československa ze Sovětského svazu do Německa (nízká budova), věžové budovy posloužily jako administrativní Federálnímu ministerstvu paliv a energetiky, podlouhlá prosklená budova dostavěná později jako sídlo Světové odborové federace. Projekt vypracoval ateliér Vojenského projektového ústavu pod vedením architekta Jiřího Eisenreicha, ve kterém působili i Václav Aulický a Jan Fišer. V současnosti jsou architekti Aulický a Fišer jedinými žijícími autory stavby.

V posledních letech usiluje firma Phibell s.r.o. vlastněná developerskou skupinou HB Reavis o demolici těchto budov (netýká se prosklené budovy u Českého rozhlasu) a náhradu za kancelářský komplex nazývaný Vinohradská 8. Na stavebním úřadě Prahy 2 byl již vydán demoliční výměr a nyní se čeká, kdy vlastník zahájí demolici. Část laické i odborné veřejnosti se proti tomuto kroku stále staví, poukazujíc na architektonické kvality celého komplexu.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Externí odkazy[editovat]