Přeskočit na obsah

Lidé v Olomouci o zákazu hazardu nerozhodli

Z Wikizpráv

Pátek

Volič v hlasovací místnosti okrsku č. 70

Neúspěchem skončilo místní referendum o zákazu hazardu na území města Olomouce, které se konalo mezi 14. a 22. hodinou v 89 olomouckých volebních okrscích. Pro zákaz se sice vyslovila naprostá většina hlasujících, ovšem tento výsledek byl znehodnocen nízkou účastí. Aby byly výsledky referenda pro radnici závazné, bylo potřeba, aby se ho zúčastnilo nejméně 35 procent voličů (z 81 494), ve skutečnosti jich však k urnám dorazilo pouze 8,2 procenta.

Volička v hlasovací místnosti okrsku č. 70

Občané Olomouce v referendu odpovídali na otázku „Souhlasíte s tím, aby statutární město Olomouc učinilo veškeré kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her, zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů a jiných obdobných přístrojů uvedených v § 2 písm. e), g), i), j), l), m) a n) a v § 50 odst. 3 zákona o loteriích a jiných podobných hrách, a to na celém svém území?“ Pro hlasovalo 95,5 procent zúčastněných olomouckých voličů, což je 6389 osob. Proti se vyslovilo 247 voličů a 24 se jich zdrželo (tj. odevzdalo lístek, na kterém nezaškrtli žádnou z obou možností). Výsledky hlasování byly zveřejněny necelé tři hodiny po uzavření hlasovacích místností.

Primátor Antonín Staněk (ČSSD) po zveřejnění výsledků prohlásil, že se jedná o jasný signál podpory obyvatel města trendu postupného omezování hazardu, který radnice nastolila, a že úplný zákaz nepovažují za účelný. Podle Dominiky Kovaříkové ze sdružení Občané pro Olomouc se na výsledku negativně projevil především termín referenda v adventní době, který byl navíc tentokrát omezen jen na jeden hlasovací den, a zejména pak fakt, že se nepodařilo prosadit jeho spojení s termínem komunálních voleb.

Olomoucký magistrát referendum vyhlásil na základě petice, kterou v období od května do srpna letošního roku podepsalo 8175 obyvatel města. Zorganizovala ji místní občanská iniciativa Olomouc bez hazardu, jejíž aktivisté zdůrazňovali zejména negativní důsledky patologického hraní na výherních automatech, z něhož podle nich pramení i vyšší kriminalita či rozpad rodin. Odpůrci pak argumentovali zejména příjmy, které město z hazardu má. Primátor Antonín Staněk před referendem varoval, že kladný výsledek by způsobil ztrátu asi 100 milionů korun ročně (v loňském roce tyto příjmy dosáhly 110 milionů korun), a dále vyjádřil obavu, že úplný zákaz hazardních her by mohl vést ke vzniku nelegálních heren. Místo toho se vyslovil pro jejich postupnou redukci. Michal Krejčí (člen Liberálně ekologické strany a aktivista iniciativy Olomouc bez hazardu), finančnímu argumentu oponoval s tím, že zmíněná částka činí jen asi 4,5 procenta rozpočtu města.

Náklady na konání místního referenda, prvního v historii města, byly odhadnuty na 1,4 milionu korun.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Jan.Kamenicek (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

  • Zápis místní komise o výsledku hlasování v místním referendu [online]. Olomouc : Statutární město Olomouc, [cit. 2014-12-13]. Dostupné online. (česky)
  • Olomouc bez hazardu [online]. Olomouc : [cit. 2014-12-12]. Dostupné online. (česky)
  • POLÁČEK, Michal. Lidé jdou k vůbec prvnímu olomouckému referendu, rozhodnou o hazardu. iDNES.cz [online]. 2014-12-12 [cit. 2014-12-12]. Dostupné z: [1].
  • ZUNTYCH, Ondřej. K referendu o hazardu chybělo 325 podpisů. Obratem je sesbírali v ulicích. Olomoucký deník.cz [online]. 2014-08-28 [cit. 2014-12-12]. Dostupné z: [2].
  • HEGER, Ivo. Pozítří proběhne referendum k regulaci hazardu v Olomouci. Metropole Olomouc [online]. 2014-12-10 [cit. 2014-12-12]. Dostupné z: [3].
  • ŠTĚDRÁ, Radka. Olomouc čeká referendum o regulaci hazardu [online]. Olomouc : Statutární město Olomouc, 2014-12-10, [cit. 2014-12-12]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy[editovat]