Přeskočit na obsah

Lidem kolem skladu ve Vrběticích hrozí podle policie smrtelné nebezpečí

Z Wikizpráv

Pátek
(aktualizováno 6. prosince 2014)

Nebezpečí výbuchu! (ilustrační obrázek)

I když už probíhalo vyklízení skladu a několik týdnů byl v okolí Vrbětic klid, od noci na středu se situace kolem znovu zdramatizovala. Exploze už druhého skladu vzbudila mnoho otazníků. Policie v pátek večer nařídila novou evakuaci blízkých obcí Haluzic a Lipové.

Mluvčí za důvod označila ohrožení jejich života, další podrobnosti ale nejprve neuvedla. Až později bylo zveřejněno, že důvodem bylo nebezpečí exploze dalšího skladu. Zavinit ho mohl nevybuchlý dělostřelecký granát, který při předchozí explozi doletěl na střechu dalšího ze skladů v areálu a zůstal na ní ležet. V sobotu se ho pyrotechnikům podařilo ze střechy odebrat a přesunout na bezpečné místo. Ve skladu, který byl takto ohrožen, je uloženo zhruba 12 tun munice.

Lidé se přitom v průběhu odpoledne začali po dvou dnech vracet do svých domovů, večer se ale znovu začala organizovat evakuace. Poslední výbuch se ale z areálu skladů ozval včera v poledne.

O situaci byl obeznámen i premiér Bohuslav Sobotka, který médiím vzkázal: „Policie postupuje na základě aktuálních poznatků v zájmu zajištění ochrany života a zdraví lidí.“ Ten se v sobotu chystá na zasedání bezpečnostní rady kraje s několika členy vlády přímo ve Vrběticích.

První série výbuchů zničila jeden ze skladů u Vrbětic už 16. října. Oba explozemi zničené sklady, které patří Vojenskému technickému ústavu, využívala k uskladnění munice firma Imex Group.

Vyšetřovatelé nedávno překvalifikovali trestný čin, pro který události vyšetřují, z obecného ohrožení z nedbalosti na úmyslné obecné ohrožení.

Zdroje[editovat]

  • Policie znovu evakuuje okolí muničního skladu, prý jde o život. Novinky.cz [online]. 2014-12-05 [cit. 2014-12-05]. Dostupné z: [1].
  • raš. Lidé z Lipové a Haluzic jsou po návratu domů opět evakuováni. ČT24 [online]. 2014-12-05 [cit. 2014-12-05]. Dostupné z: [2].
  • Lidé z okolí vybuchlých skladů musí opět pryč. Jde o život, tvrdí policie. iDNES.cz [online].  [cit. 2014-12-05]. Dostupné z: [3].