Lieberman odmítl mírový plán Evropské unie

Z Wikizpráv
Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman

Úterý

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman odmítl plán Evropské unie na řešení otázky Palestiny s tím, že prioritou mezinárodního společenství by měly být jiné záležitosti: dění v Sýrii, Jemenu, Íránu nebo Pákistánu.

Reagoval tak na dopis evropské komisařky pro zahraniční věci Catherine Ashtonové, který adresovala ministrům zahraničí Spojených států a Ruska a generálnímu tajemníkovi OSN. Volala v něm po svolání konference, která by hledala řešení izraelsko-palestinského konfliktu, v němž nyní není zřetelný pokrok. Ashton zdůraznila, že teď není místo pro polovičaté řešení a že celá záležitost není záležitostí Palestinců a Izraelců. Navrhovaná konference by měla vést k obnovení izraelsko-palestinských jednání. Základem jednání by měl výrok amerického prezidenta Baraka Obamy, že k dosažení míru je potřeba návrat k zelené linii (hranicím z roku 1967) a silné bezpečnostní záruky.

Po setkání s německým ministrem zahraničí Guidem Westerwellem nicméně Liberman prohlásil, že „přímá jednání s Palestinci jsou na pozadí posledních událostí v oblasti nezbytná“ a že Izrael je připraven vyjednávání okamžitě obnovit.

Zdroje[editovat]

  • רביד, ברק. שר החוץ אביגדור ליברמן על יוזמת השלום האירופית: ניסיון לעוות את סדר העדיפויות הנכון. הארץ [online]. 2011-06-14 [cit. 2011-06-14]. Dostupné z: [1]. (hebrejsky)
  • רביד, ברק. שר החוץ אביגדור ליברמן קרא לנשיא סוריה בשאר אסד להתפטר מתפקידו. הארץ [online]. 2011-06-14 [cit. 2011-06-14]. Dostupné z: [2]. (hebrejsky)