Přeskočit na obsah

Loeb se stal už v Ajacciu mistrem světa

Z Wikizpráv

Pondělí 18. října 2004

Loeb se svým citroënem na srpnové Finské rallye

Francouz Sébastien Loeb se poprvé v kariéře stal mistrem světa v automobilových soutěžích. Titul potvrdil druhým místem na Korzické rallye, za které získal osm bodů a v konečném pořadí nemůže být v následujících dvou soutěžích předstižen.

Loeb absolvoval rallye se spolujezdcem Danielem Elenou na voze Citroën Xsara WRC. Soutěž vyhrál Estonec Markko Märtin s vozem Ford Focus WRC. Značka Citroën se zároveň dnes stala podruhé držitelem titulu mistra světa v poháru konstruktérů.

„Na posledních kilometrech jsem se cítil opravdu špatně,“ popisoval svoje pocity v cíli Loeb. „Sotva jsem slyšel Danielovo navádění. Místo toho jsem slyšel divné zvuky od motoru a pořád nad tím dumal.“ Tým nicméně měl hodně klidu už od začátku, kdy odvážně zvolil měkkou směs pneumatik a sázka na sucho se vyplatila. Loeb od chvíle, kdy v pořadí soutěže přeskočil svého týmového kolegu Sainze, hájil třetí místo za suverénními fordy Märtina a Francoise Duvala. Když pak Duval v závěru odstoupil, posunul se na konečné druhé místo. Jeho soupeř v boji o titul, Nor Petter Solberg, skončil se Subaru Imprezza WRC pátý s tříminutovou ztrátou.

Francouzi opěvují Loeba za vítězství v roce 200 let od korunovace Napoleona a shodou okolností právě v jeho rodném Ajacciu. „Zdvižené paže, sevřené pěsti, s hlavou vztyčenou a s vypjatou hrudí, samý úsměv, Sébastien Loeb připomínal imperátora,“ popsal okamžik oslavy deník l'Humanité.

Loeb je druhým Francouzem, který vyhrál titul mistra světa v rallye, před deseti lety se radoval Didier Auriol. Naopak Daniel Elena je prvním sportovcem z Monaka, který kdy získal světový titul v jakémkoli automobilovém sportu.

Ani další dvě soutěže nehodlá Loeb vypustit. I pro Katalánskou a Australskou rallye v Ajacciu slíbil: „Pojedu tam vyhrát!“

Zdroje[editovat]

  • GUILLERMIN, Nicolas. Impérial Sébastien Loeb!. l'Humanité [online]. 2004-10-17, rev. 2004-10-18 [cit. 2012-10-09]. Dostupné z: [1]. (francouzsky)