Přeskočit na obsah

Louny o víkendu pohltí Letní lounské vábení

Z Wikizpráv

Pátek

Mírové náměstí v Lounech, hlavní centrum dění na Letním lounském vábení, foto z pátku

Dnes v Lounech začínají každoroční městské slavnosti tradičně nabité kulturními a sportovními událostmi i bohatým doprovodným programem. Pestrá akce každoročně přitáhne tisíce lidí. Jedenáctý ročník Letního lounského vábení nabídne hlavní hudební scénu, rockovou hudební scénu, scénu folk & country, ale také divadlo, různé sportovní a turistické události, ohňostroj a mnoho dalšího.

Letošní ročník přináší dvě důležité novinky. Aby měl návštěvník každý na výběr ze dvou hudebních scén, rozhodli se organizátoři letos přesunout rockovou scénu ze soboty na pátek. Také se přemístilo místo pro odpálení ohňostroje od Loutkového divadla k mostu Veslařů u Barokního špitálu, kam budou návštěvníci přivedeni lampionovým průvodem z Mírového náměstí.

Páteční večer zahájí slavnostně starosta města Radovan Šabata v 18 hodin na hlavním pódiu na Mírovém náměstí, potom vystoupí místní Joe Purple, PayaNoia a večer završí Supergroup CZ, kterou tvoří takové osobnosti jako Kamil Střihavka, Vladimír Kulhánek, Roman Dragoun, Miloš Meier, Jan Hrubý a Michal Pavlíček. Na rockové scéně večer spustí Phil Shoenfelt, Lešek Semelka a Milan Schelinger a jako každý rok otevře také tradiční jazzová kavárna ve veslařském klubu. Páteční večer také prozáří každoroční ohňostroj.

Nabitá sobota vyvrcholí Oslavou řeky Ohře[editovat]

Sobota bude ve dne v duchu sportovních a turistických akcí. Připraveny jsou cyklistické vyjížďky, turistické pochody a turnaje v házené a volejbalu. V průběhu téměř celého dne budou řeku brázdit dračí lodě, které bývají ze sportů nejnavštěvovanější.

V sobotu vystoupí skupina Mňága a Žďorp

Na Mírovém náměstí se tak jako každý rok budou představovat u stánků partnerská města Loun. Lidé se dozví, jak se tam žije, budou moci ochutnat tamější výrobky a město Zschopau dokonce zasáhne do kulturního programu, když na hlavní scéně vystoupí zschopauská skupina Hasty Friday. Kromě toho bude také přítomno občanské sdružení Alte Salzstrasse, které přiveze na koňském povoze sůl, kterou předají vedení města. Sdružení se snaží obnovit solnou stezku z Halle přes Lipsko, Louny, Slaný do Prahy.

Z dalšího sortimentu sobotních akcí je v nabídce den otevřených dveří v Aeroklubu Raná na ranském letišti, den otevřených dveří v loutkovém divadle, vinařský koutek s cimbálovkou na Pražské, soutěžní akce pro seniory v parku T. G. M. v části Kamenný les nebo zábavné dětské odpoledne na výstavišti s divadlem Mazec. Den a celé slavnosti potom vyvrcholí ve večerní Oslavu řeky Ohře, která dává slavnostem jakýsi podtitul a je pomyslnou třešničkou na dortu. Tato oslava bývá každý rok znamenitou podívanou, která se odehrává přímo na řece.

Každý rok pořádají oslavu řeky místní spolky a dobrovolníci, letos se o ně postará František Fröhlich, Rostislav Glazer a Lukáš Záhora ve spolupráci se ZUŠ Louny – v čele s Milenou Nečesanou. Michal Ovšonka z hlavního pořadatelského týmu Letního lounského vábení prozradil, že tentokrát půjde o příběh z dávných dob, kdy ještě nestály ani Louny ani jiné město a lidé si vyprávěli strašné i radostné příběhy o říční víle Agaře, která v řece žila a podle které dali lidé řece jméno. Lidé si ji tehdy předcházeli a v každém srpnu jí v magické letní noci vzdávali hold a přinášeli dary. A právě takový příběh se v sobotu na řece odehraje.

Sobota bude ale nabitá také hudebně, už odpoledne zahraje dechovka Lounská 13, potom skupina z partnerského města Zschopau Hasty Friday a také místní Beruška a Winday. Večer pak nastoupí hvězdy Rybičky 48 a Mňága a Žďorp. Na Folkové scéně zazní taková hudební tělesa jako Průvan nebo Schovanky.

Neděle však sobotu nezahanbí[editovat]

U pomníku obětem bitvy u Chlumce bude vzpomínková akce

Také neděle přinese zcela nabitý program. Už od brzkého rána odstartují rybářské závody, následovat bude dohrání turnaje v házené, baseballový nebo veslařský program, basketbal, ale také divadelní hra v amfiteátru, hudební happening a nakonec i promítání snímku Fantom opery. Divadelní hra bude o událostech roku 1813, které přinesly i padlé při obraně naší země. Ty uctí večerní průvod na návrší Mělce, kde bude u kříže zapálena hranice.

Veslařský program nabídne kromě závodu dračích lodí okolo čtvrté také závod ve způsobu jízdy v rozjížďkách, závod osmiveslic a individuální závod Lounská minutovka na profesionálním trenažeru. Nejlepší osmiveslice povodí Ohře na krátké trati se při závodu na Ohři objeví v 11:30 a půjde o skvělou podívanou.

Řidiči musí počítat s uzavírkami[editovat]

Tradiční rozsáhlá kulturně-sportovní akce s sebou ale přinese několik uzavírek pro řidiče automobilů. Na celý víkend budou uzavřena okolí pódií, nejvíce omezeno bude Mírové náměstí, kde se bude dát projíždět pouze okolo sochy Jana Husa. Uzavřena bude také Hilbertova ulice. Uzavírka trvá od pátku 6:00 do neděle 8:00.

Uzavřeno bude také okolí rockového pódia od 18:00 ve čtvrtek do 6:00 v sobotu. Uzavřena tak bude ulice Jakoubkova a ulice Na Valích od Vrchlického po Táboritskou.

Kvůli přípravě, odpálení a uklizení ohňostroje je uzavřen v pátek také prostor okolo mostu Veslařů, konkrétně kromě mostu také ulice Pobřežní a Žižkova. Na most auta nevjedou mezi 21:00 a 23:00, Pobřežní od 12:00 do 22:30. Kvůli Oslavě řeky Ohře pak ještě budou komplikace na mostě v sobotu od 20:30 do 22:30.

Kromě těchto komplikací s průjezdem bude také omezeno parkování v Pobřežní a na Mírovém náměstí a odkloněna bude autobusová doprava. Cestující informace získají na zastávkách.

Zdroje[editovat]

  • PLACHÝ, Zdeněk. Letní slavnosti o víkendu promění Louny. lounsky.denik.cz [online]. 2014-08-12 [cit. 2014-08-15]. Dostupné z: [1].
  • PLACHÝ, Zdeněk. Vábení uzavře část centra pro automobily. lounsky.denik.cz [online]. 2014-08-13 [cit. 2014-08-15]. Dostupné z: [2].
  • PLACHÝ, Zdeněk. Oslavami řeky Ohře bude provádět bájná víla Agara. lounsky.denik.cz [online]. 2014-07-27 [cit. 2014-08-15]. Dostupné z: [3].
  • STRNADOVÁ, Miroslava. Letní lounské vábení nabídne o víkendu koncerty i sportovní klání. 5plus2.cz [online]. 2014-08-11 [cit. 2014-08-15]. Dostupné z: [4].

Externí odkazy[editovat]