Lukašenko vyhostil americkou velvyslankyni

Z Wikizpráv

Pátek

Běloruské ministerstvo zahraničí prostřednictvím svého mluvčího Andreje Popova v pátek oznámilo, že doporučilo velvyslankyni Spojených států amerických, aby opustila zemi, a odvolalo i svého velvyslance z USA.

Tyto kroky signalizují rostoucí napětí mezi Washingtonem a autoritativním běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Washington minulý rok uvalil na Lukašenka a jeho blízké spolupracovníky cestovní omezení a zavedl finanční sankce vůči běloruským představitelům kvůli zásahům proti opozičním a svobodným médiím. Spojené státy ostře kritizovaly i zacházení vlády s uvězněným opozičním lídrem Alexandrem Kozulinem.

Podle běloruského ministerstva zahraničí je odvolání velvyslankyně USA reakcí na americké sankce proti běloruské státní naftové a chemické společnosti Belneftechim. USA minulý rok zmrazily účty této firmy a zakázaly americkým společnostem s ní obchodovat.

USA i Evropská unie, která proti Bělorusku zavedla cestovní a ekonomické omezení, se jasně vyjádřily, že pro zrušení sankcí a normalizací vztahů je potřebné, aby Lukašenkův režim propustil politické vězně a umožnil demokratické svobody v zemi.[1]

Zdroje[editovat]

  1. Bělorusko odvolalo z USA svého velvyslance. ČT24 [online]. 2008-03-07 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1].