Přeskočit na obsah

Lupiči zastřelili brankáře jihoafrické fotbalové reprezentace

Z Wikizpráv

Pondělí
(aktualizováno 28. října 2014)

Kapitán a brankář jihoafrické fotbalové reprezentace Senzo Meyiwa v neděli podlehl střelnému zranění. Utrpěl je, když do jeho domu vnikli zločinci. Bylo mu 27 let.

K incidentu došlo v obci Vosloorus nedaleko od Johannesburgu. Do domu herečky a Meyiwovy přítelkyně Kelly Khumalové vnikli lupiči a proti fotbalistovi pak použili zbraň. Zasažen byl jednou ranou do hrudníku. Zraněného brankáře ještě transportovali do nemocnice, ale tam byl prohlášen při přijetí za mrtvého. Podle místních médií šlo lupičům při vyhrocení sporu jen o mobilní telefon. Jiné spekulace hovořily o tom, že Meyiwa chránil Khumalovou, kterou lupiči ohrožovali. Vyšetřovatel případu Norman Taioe ale tuto verzi nepotvrdil.

Pietu vyjádřili jeho spoluhráči i soupeři. Zápas Orlanda s Kaizer Chiefs byl odložen. Ministr sport vyjádřil zármutek slovy: „Smrt Senza Meyiwy oloupila tuto zemi o rodící se ikonu a legendu.“ Kondolence zaslal i předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter, trenér národního týmu Shakes Mashaba nebo jihoafrický prezident Jacob Zuma.

Meyiwa strávil celou profesionální kariéru v předním jihoafrickém klubu Orlando Pirates, kam přišel už jako třináctiletý. Odchytal za něj necelých 80 zápasů a dostal se i do reprezentace. Za tu odehrál šest zápasů, poslední čtyři z nich v kvalifikaci o mistrovství Afriky i jako kapitán. Nedostal v nich ani jeden gól.

Orlando oznámilo, že jeho číslo jedna bude na Meyiwovu počest vyřazeno z dalšího užívání. Předseda klubu Irvin Khoza k tomu řekl: „Nemyslím, že někdo může nahradit Senza a jeho dres už nikdo jiný nikdy neoblékne.“ Meyiwa je teprve druhý hráč, kterému Pirates takto vyjádřili uznání, a prvním od roku 2003.

Stále aktuální je přitom v jihoafrické společnosti kauza jiného slavného sportovce. Atlet Oscar Pistorius zastřelil svou snoubenku modelku Reevu Steenkampovou v roce 2013. Hvězdu paralympijských her za to nedávno odsoudili k pěti letům vězení za neúmyslné zabití, když soud zamítl žalobu z úkladné vraždy. Žalobce se ale proti verdiktu hodlá odvolat.

Zdroje[editovat]

  • ELLIS, Ralph. South African soccer player Senzo Meyiwa shot and killed. CNN [online]. 2014-10-27 [cit. 2014-10-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • MOTSOENENG, Tiisetso. South Africa shocked by murder of national soccer captain. Reuters [online]. 2014-10-27 [cit. 2014-10-30]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Hrůzná smrt! Kapitána reprezentace JAR (†27) zastřelili kvůli mobilu. Sport [online]. 2014-10-27 [cit. 2014-10-30]. Dostupné z: [3].
  • Meyiwa jersey to be retired. IOL [online]. 2014-10-28 [cit. 2014-10-30]. Dostupné z: [4]. (anglicky)