Přeskočit na obsah

Mění se česká ústava, senát do ní schválil přímou volbu prezidenta

Z Wikizpráv

Středa

Vlajka prezidenta ČR

Senát Parlamentu České republiky schválil v poslaneckém znění návrh ústavního zákona, který zavádí přímou volbu prezidenta. Pro hlasovali zejména sociální demokrati, myšlenka návrhu také přesvědčila těsně nadpoloviční většinu občanských demokratů. Proti byli jednotně lidovci a tři ze čtyř nezařazených stejně jako tři ze čtyř senátorů z klubu TOP 09 (jeden další nehlasoval).

Pro návrh horoval zejména Jiří Dienstbier mladší, proti byli třeba senátoři Tomáš Grulich, Tomáš Jirsa z ODS nebo místopředseda senátu a někdejší tvůrce postkomunistické české ústavy Petr Pithart. Nakonec byl ale zákon potřebnou většinou 49 hlasů schválen.

V poslanecké sněmovně se sociální demokraté pokoušeli prosadit kromě omezení prezidentské imunity také zásah do jeho pravomocí. Proti povinné kontrasignaci návrhů na nové členy bankovní rady České národní banky se ale postavili koaliční poslanci, a tak nakonec největší opoziční strana od tohoto požadavku ustoupila a z obavy, že by případná změna ve sněmovně opět narazila, neprosazovala ani úpravy při senátním projednávání.

Zda se podaří včas vyřešit všechny náležitosti a občané budou moci volit prezidenta přímo už v roce 2013, není jisté.

Senátní hlasování o přímé volbě prezidenta
Strana Pro Proti Nehlasovali
ČSSD 36 0 3
ODS 11 10 0
KDU-ČSL 0 6 0
TOP 09 1 3 1
nezařazení 1 3 0
celkem 49 22 4

Zdroje

[editovat]
  • jim. Prezidenta si vyberou sami občané, Senát souhlasil s přímou volbou. Novinky.cz [online]. 2012-02-08 [cit. 2012-02-08]. Dostupné z: [1].