Měsíc bude nejblíž k Zemi za posledních 19 let

Z Wikizpráv

Pátek

Měsíc na fotografii pořízené sondou Galileo

356 577 kilometrů daleko bude dnes v noci Měsíc od Země. Je to nejkratší vzdálenost za posledních devatenáct roků a pro pozorování bude ještě vhodnější proto, že bude téměř v úplňku. Astrologové jev označují termínem superměsíc.

Vědci nevylučují, že se blízkost jediné přirozené družice Země podepsala i na japonském zemětřesení. Nebyla ale přímou příčinou. „Měsíc může být spouštěcím mechanismem. Může nástup zemětřesení urychlit – o jeden nebo dva dny nebo třeba o měsíc,“ tvrdí například zástupce ředitele Institutu fyziky Země Ruské akademie věd Jevgenij Rogožin.

V minulosti se tzv. superměsíc objevil také v časové koincidenci s uragánem Tracy, který v roce 1974 zničil australské město Darwin a také k zemětřesení v roce 2004, které způsobilo katastrofální tsunami, došlo nedlouho před „supernovoluním“. V roce 1992 a při jiných případech tohoto jevu se naopak nic tragického nestalo.

Ještě blíž bude Měsíc v úplňku za pět půl roku, a to o 67 kilometrů.

Zdroje[editovat]

  • Prigotovilis'! Segodňa na něbe povisnět Superluna. Komsomol'skaja pravda [online]. 2011-03-18 [cit. 2011-03-18]. Dostupné z: [1]. (rusky)