Přeskočit na obsah

Makedonie Kosovo neuzná

Z Wikizpráv

Úterý

Mapa zemí, které Kosovo uznaly (zeleně) a které tak učinit odmítají (červeně). K první skupině se Makedonie připojit odmítá, etničtí Albánci však mají na záležitost jiný názor než vláda ve Skopje.

„Makedonie nemá žádný zájem na uznání nezávislého kosovského státu a dohodu o tom nebude uzavírat na základě nátlaku, ať jej vytváří kdokoliv.“ Tak se vyjádřil nový premiér Makedonie Nikola Gruevski, předseda koalice „Za lepší Makedonii“, která vyhrála v nedávných mimořádných volbách pro srbskou tiskovou agenturu Beta.[1]

„Nátlak, a to veliký, tu samozřejmě existuje, ale Makedonie má státní zájmy, má vlastní politiku, své argumenty, partnery, význam má i členství v EU a NATO. My nejsme neutrální k takovým tlakům, ale nebudeme schvalovat smlouvy pod nátlakem,“ pak Gruevski dodal.

V Makedonii, která nezávislé Kosovo uznat odmítla, vznikl jistý tlak ze strany místních Albánců, kteří tvoří čtvrtinu populace. Ti jej začali stupňovat až k aktům agrese, zaútočili i na některé politiky. Vše pak vyvrcholilo volbami 1. června, kdy byly napadeny volební místnosti a hlasování muselo být na několika místech přerušeno.

Zdroje[editovat]

  1. Článek na beta.co.yu