Malé evropské národy ukazuje brněnská výstava fotografií

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Němci žijící v litevské Klaipedě jsou příkladem malé menšiny představované černobílými dokumentárními fotografiemi Kurta Kaindla

Rakouský fotograf Kurt Kaindl vystavuje do 22. listopadu v Paláci šlechtičen v Brně své záběry pořízené v nejrůznějších koutech Evropy, která obývají běžně málo známé až neznámé menšiny. Asyry žijící ve Švédsku, Tatary na Litvě nebo klajpedské a černomořské Němce představuje svými fotografiemi, které vynikají nejen dokumentární, ale i výtvarnou hodnotou.

Fotografova díla navíc doplňují texty jeho dlouholetého spolupracovníka Karla Markuse Gausseho. Projekt Neznámí Evropané vytvářejí společně už několik let. „Od roku 1999 spolu jezdíme po východní Evropě a navštěvujeme národnostní menšiny obyvatel, abychom je i jejich zvyky zachytili co nejvěrohodněji,“ říká Kaindl.

Zvláštností výstavy je, že ji neuspořádala galerie, ale Etnografický ústav Moravského zemského muzea.

Výstava je první akcí Česko-rakouského kulturního podzimu Brno 2008, kde ji v péči Moravského zemského muzea a Rakouského kulturního fóra v Praze doplní přednášky a čtení.

Zdroje[editovat]

  • STULÍROVÁ, Markéta. Výstava fotografií Kurta Kaindla přiblíží Evropany. Deník [online]. 2008-09-24 [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [1].