Malawi slavilo 50 let samostatnosti. Svobodné, ale chudé

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neděle

Pomník Hastingse Kamuzu Bandy, prvního prezidenta nezávislého Malawi v hlavním městě Lilongwe

Hlavní město Lilongwe bylo dějištěm oficiálních oslav 50 let nezávislosti Malawi. Na slavnosti vystoupil čerstvě zvolený pátý prezident Malawi Peter Mutharika, který se před volbami zavázal vymýtit korupci, která mj. výrazně zasáhla distribuci zahraniční pomoci a způsobila její omezení. Chce také získat nové zahraniční partnery pro pomoc zemi, a to v Číně a Rusku. Za největšího nepřítele země ale označil chudobu. „Musíme mít jeden společný cíl budovat náš národ a pozdvihnout se z chudoby, která je nyní dalece největším nepřítelem našeho národa,“ řekl doslova.

Nyní dvanáctimilionová republika na jihovýchodě Afriky přestala být britskou kolonií zvanou Ňasko v roce 1964. Před 20 lety, v roce 1994 se stát navíc demokratizoval, když skončila vláda jedné strany Hastingse Kamuzu Bandy.

Malawijcům ale nezávislost nepřinesla očekávanou prosperitu – a chudoba přináší i přetrvávající jinou formu závislosti. Index lidského rozvoje v zemi je nízký, řadí ji až do spodní čtvrtiny světového žebříčku. A kněz letniční církve Boží víry Geoffrey Matonga k tomu dodává, že země nebude svobodná, dokud „bude záviset na darech a pomoci 40 procent rozpočtu“.

Lidskoprávní aktivisté nicméně oslavy v Malawi považují za důležité. Billy Banda k nim řekl: „Je to čest pro celý národ vzdát uznání těm, kteří bojovali za naši nezávislost. Byl to dobrý boj.“

Oslav na stadionu pro 11 tisíc lidí se zúčastnili mnozí čelní představitelé dalších afrických zemí, např. faktický diktátor Zimbabwe Robert Mugabe. Mutharika na jejich začátku provedl přehlídku čestné stráže, která mu vzdala hold 21 salvami.

Zdroje[editovat]

  • Malawians still feel trapped by poverty 50 years after freedom. Daily Times [online]. 2014-07-07 [cit. 2014-07-06]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • 50 years after independence, Malawi seeks economic freedom. Global Post [online]. 2014-07-06 [cit. 2014-07-06]. Dostupné z: [2]. (anglicky)