Přeskočit na obsah

Malijští rebelové předají moc civilní vládě

Z Wikizpráv

Sobota

Úřadující prezident Dioncounda Traoré

Vojáci, kteří při puči v Mali svrhli prezidenta Tourého, po dvou týdnech souhlasili s dohodou, jejíž součástí je předání moci. Dohoda, dojednaná s regionálním blokem ECOWAS, zahrnuje i amnestii pro všechny účastníky převratu. ECOWAS po oznámení dohody potvrdil, že zruší sankce zavedené v reakci na převrat.

Do vedení státu se jako dočasný prezident postaví předseda parlamentu Dioncounda Traoré. Ten se měl na konci dubna zúčastnit nových prezidentských voleb, nyní je bude organizovat. Traoré se vrátil do země z přechodného exilu v Burkině Faso, kam se uchýlil po převratu.

Dohodu oznámil vůdce pučistů kapitán Amadou Sanogo. Protože podle něj není možné uspořádat volby ve lhůtě 40 dnů dané ústavou, je nezbytné zorganizovat přechodné předání politické moci.

Mali se musí zároveň vypořádat s krizí na severu země, kde tuarežští rebelové a islámští ozbrojenci vyhlásili samostatný stát, který ale africké státy odmítly uznaty. Podle Amnesty International je sever země na pokraji humanitární katastrofy.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]