Maratonkyně Takahašiová ukončila kariéru

Z Wikizpráv

Středa

Naoko Takahašiová v roce 2008

První japonská atletka, která vybojovala zlatou medaili na olympijských hrách, maratonkyně Naoko Takahašiová se rozhodla ukončit kariéru. Ve 36 letech se loučí také jako někdejší světová rekordmanka. Zrušila i své ohlášené plány na tři starty ve velkých maratonech v průběhu pouhých pěti měsíců, počínaje závodem v Tokiu.

Takahašiová necítí žádnou lítost, naopak uvolnění: „Cítím se, jako kdybych prolétla uragánem, ale teď cítím jen něžný větřík.“

Takahašiová vyhrála maraton na Asijských hrách v roce 1998 a pak zlato v Sydney. V Berlínském maratonu v následujícím roce překonala světový rekord, když jako první žena v historii prolomila časem 2:19:46 hranici dvou hodin a dvaceti minut. V tokijském maratonu v roce 2003 ale byla téměř o osm minut pomalejší a kvůli tomu a kvůli zranění nohy se nedostala do olympijského týmu pro hry v Aténách. Podobně ji letos v březnu diskvalifikoval z cesty do Pekingu její neúspěch na maratonu v Nagoji, kde dosáhla času přes dvě hodiny a 44 minut.

Právě Nagoja je pro Takahašiovou osudové místo, které ji ovlivnilo i na začátku kariéry. „Když se mne zeptáte, který závod byl pro mne kritickým bodem, byl to Nagojský mezinárodní maraton v druhém roce mé maratónské kariéry, protože kdybych nedosáhla určitého výsledku, tak bych ukončila kariéru už tam.“

Zdroje[editovat]

  • MARANTZ, Ken. Marathon star Takahashi comes to end of road. Daily Yomiuri [online]. 2008-10-29 [cit. 2008-10-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • NAGATSUKA, Kaz. Q-chan announces retirement. The Japan Times [online]. 2008-10-29 [cit. 2008-10-29]. Dostupné z: [2]. (anglicky)