Přeskočit na obsah

Mariinský balet začal turné v Londýně Romeem a Julií

Z Wikizpráv

Úterý

Jeden z nejslavnějších baletních souborů světa, petrohradský balet Mariinského divadla, je na turné ve Velké Británii. Prvním představením, které uvedl na scéně londýnské Královské opery, byl balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. Mariinka chce na turné představit novou generaci svých hvězd, např. prvního Brita ve svých řadách Xandera Parishe, první datum v kalendáři ale věnovalo svým stálicím: Dianě Višňovové a Vladimiru Škljarovovi.

Škljarov jako technicky bezchybný Romeo a Višňovová jako Julie, jejíž vývoj od naivní dívenky po krutým osudem předčasně dospělou ženu přesvědčivě ztvárnila, uspěli i u kritiky. Menší ohlas už měla na klasických základech vybudovaná choreografie Leonida Lavrovského. I když čeští milovníci baletu vědí, že světová premiéra Romea a Julie proběhla v roce 1938 v Brně v choreografii Iva Váni Psoty, fakticky je právě Lavrovského verze z roku 1940 premiérovou choreografií, jelikož v ní balet vyrazil do světa. Dnes už ale, jak poznamenávají recenzentky Judith Mackrellová z The Guardian nebo Zoë Andersonová z BBC, působí krajně zastarale. A to přesto, že v roce 1956 právě stejná choreografie způsobila na Západě senzaci, když tam s ní poprvé v historii vyrazil soubor baletu Velkého divadla. Tehdy, jak si všímá Andersonová, zasáhla všechny svým plnokrevným zaujetím, od té doby se ale časy a choreografické zvyklosti změnily, a Mackrellové např. ve stylizovaných soubojových scénách chybí „jakékoli skutečná hrozba násilí“.

Z dalších tanečníků Mackrellová a Andersonová svorně zmiňují ještě veterána souboru Vladimira Ponomarjova, ale na hodnocení se neshodnou. Mackrellová má pro jeho melodramatičnost pochopení, zatímco pro Andersonovou jsou jeho velká gesta nepřirozená. Ponomarjov je známý ve světě nejen jako bývalý první sólista, ale možná ještě víc jako vynikající pedagog.

Dirigentem orchestru Mariinského divadla, který se díky Valeriji Gergijevovi za více než čtvrt století jeho působení uměleckého ředitele stal nejen předním divadelním tělesem, ale i uznávaným koncertním a symfonickým tělesem, tentokrát byl Boris Gruzin.

Sezóna baletu Mariinského divadla bude na scéně Královské opery pokračovat až do poloviny srpna.

Zdroje

[editovat]
  • MACKRELL, Judith. Mariinsky Ballet: Romeo and Juliet review – leads save dated classic. The Guardian [online]. 2014-07-29 [cit. 2014-08-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • ANDERSON, Zoë. Romeo and Juliet, Royal Opera House, ballet review: An explosive yet creaking production. The Independent [online]. 2014-07-29 [cit. 2014-08-01]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • British dancer Xander Parish on his historic Mariinsky Ballet role. BBC [online]. 2014-07-29 [cit. 2014-08-01]. Dostupné z: [3]. (anglicky)