Přeskočit na obsah

Matka Tereza je svatá, stvrdil papež František

Z Wikizpráv

Neděle

Matka Tereza v roce 1980, krátce po vyznamenání Nobelovou cenou míru

Obřad svatořečení Matky Terezy, započatý již před mnoha lety, završil dnes slavnostně při mši na vatikánském Svatopetrském náměstí papež František. Indická misionářka albánského původu žila v letech 1910 až 1997.

Papež vyzdvihl milosrdenství Matky Terezy: „Ve všech aspektech života byla štědrým dárcem božského milosrdenství. Každému byla na dosah svou otevřeností a obranou lidského života, nenarozených i zatracených. Klaněla se těm, kteří byli ponecháni, aby zemřeli na kraji silnice, protože v nich viděla důstojnost, kterou byli nadáni Bohem. Před nejmocnějšími tohoto světa nechala zaznít svůj hlas, aby pochopili svou vinu na zločinu chudoby, kterou vytvářejí.“

Slavnostní mše se zúčastnily desetitisíce lidí. Byly mezi nimi mnohé ze sester z kongregace Misionářek milosrdenství, kterou Matka Tereza založila. Představená kongregace Mary Premová na Matku Terezu hledí jako na stále živý vzor: „Uctívat její obraz a nehledat v ní přitom vzor k následování by nebylo správné. Její hrob v Kalkatě navštěvují tisíce a tisíce poutníků, chudých lidí. Modlí se a Matka slyší jejich modlitby. Vracejí se s pokojem v srdci, s důvěrou a nadějí, že život může být lepší. Matka není svatý obrázek! Je živá a činná na všech místech.“

Svatá, nebo Matka Tereza?

[editovat]

Sám papež František se v průběhu obřadu odklonil od svých poznámek a připustil, že lidé se budou obtížně učit označovat ji za Svatou Terezu. „Myslím, že spontánně ji dál budeme jmenovat Matka Tereza.“

Matka Tereza se narodila v roce 1910 ve Skopje v tehdejší Osmanské říši. Po první světové válce odešla z rodného kraje a přes Irsko se přesunula do Indie, a to již jako členka kongregace Loretánských sester, a tam přijala řádové jméno Tereza. Postupně se přestala věnovat učitelské dráze a začala pečovat o nejchudší a umírající. Kongregace Misionářek milosrdenství, kterou založila na františkánských základech, budovala útulky pro umírající nebo sirotky. „Sestry, které se připojily ke kongregaci, byly často zkušené lékařky, zdravotnice či ženy jiných povolání. V komunitě však žily stejně prostě jako všechny ostatní sestry – a jako Matka Tereza samotná,“ popsal život v kongregaci Brian Kolodiejchuk, generální představený mužské větvě misionářů lásky a postulátor kanonizačního procesu Matky Terezy. Misionářky milosrdenství nyní působí na celém světě.

V roce 1979 byla Matce Tereze udělena Nobelova cena míru. „Byla jednou z nejobdivovanějších žen 20. století – a nejen v církvi. Od dob sv. Františka z Assisi snad nikdo neměl takový ohlas mimo církev. Samozřejmě máme i jiné velké světce, ale kdo z nich měl takový ohlas? Je identifikována s dobrotou, vlídností, milosrdnou láskou…“ doplnil Kolodiejchuk v rozhovoru pro Radio Vaticana. Přesto byla i terčem kritiky. Tariq Ali a Christopher Hitchens o ní natočili dokument Anděl pekla, ve kterém kritizovali „kult smrti a utrpení“, který ve svých zařízeních kongregace Matky Terezy podle nich pěstovala. Ali označil svatořečení Matky Terezy za hloupé. I její kritici ale uznávají její schopnost inspirovat ostatní k pomoci trpícím.

Obřad svatořečení začal již krátce po úmrtí Matky Terezy. V roce 2002 tehdejší papež Jan Pavel II. stvrdil zázračnou povahu jednoho z jejích skutků. V říjnu 2002 měla Matka Tereza zázračně uzdravit 30letou ženu z Kalkaty, která trpěla rakovinou. V roce 2003 byla prohlášena za blahoslavenou a nyní i za svatou.

Čeští věřící mohou navštívit svatou mši k poděkování za kanonizaci Matky Terezy. Tu bude 6. září sloužit arcibiskup kardinál Dominik Duka v kostele sv. Vojtěcha v Praze-Libni.

Externí odkazy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • PERRY, Juliet; HUME, Tim; BORGHESE, Livia. Mother Teresa declared a saint before huge crowds in the Vatican. CNN [online]. 2016-09-04 [cit. 2016-09-04]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Od dob sv. Františka z Assisi asi nikdo nedosáhl takového věhlasu jako Matka Tereza. Radio Vaticana [online]. 2016-09-01 [cit. 2016-09-04]. Dostupné z: [2].
  • Sestra Prema: Matka Tereza není svatý obrázek, je živá a činná. Radio Vaticana [online]. 2016-09-02 [cit. 2016-09-04]. Dostupné z: [3].
  • PIŠTORA, Aleš. V Libni poděkují za svatořečení Matky Terezy. Arcibiskupství pražské [online]. 2016-08-31 [cit. 2016-09-04]. Dostupné z: [4].
  • pet. Matka Tereza: Nová světice s temnotou v duši. ČT24 [online]. 2016-09-04 [cit. 2016-09-04]. Dostupné z: [5].