Přeskočit na obsah

Mečiar na prezidenta kandidovat nebude

Z Wikizpráv

Sobota

Na jaře 2009 se bude rozhodovat, kdo bude hlavou státu, sídlící za branami Grasalkovičova paláce. Vladimír Mečiar to ale nebude, kandidaturu odmítl.

Na Slovensku se již blíží volby hlavy státu. Předseda LS-HZDS Vladimír Mečiar dnes během mimořádného sněmu své strany v Banské Bystrici vyloučil případnou kandidaturu. Naopak prohlásil, že potřebné je podpořit nezávislého kandidáta, jehož jméno bude zveřejněno v listopadu. Současného prezidenta Gašparoviče mají podpořit vládní SMER - sociálna demokracia a SNS.

Mečiar delegátům sněmu řekl, koho si představuje jako případnou osobnost, již by HZDS mohla podpořit, a jak ji najít: „Do konce října by měly být jednání, v první polovině listopadu bychom mohli přistoupit k podpoře nezávislého kandidáta. Bude to člověk, který bude dělat čest nejen nám, ale i občanům.“

Pro Slovensko bude rok 2009 rokem supervolebním. Kromě hlasování o hlavě státu, kde kandidují na funkci hned dvě ženy Iveta Radičová, Dagmar Bollová a ucházejí se o ní i mnozí další, se bude volit také do Evropského parlamentu a do krajských zastupitelstev. Současnému prezidentovi Gašparovičovi skončí pětileté funkční období, podobně tomu bude i u čtrnácti současných slovenských poslanců v EP. K urnám příjdou občané hned několikrát, možná až pětkrát (prezidentské a krajské volby mohou být dvoukolové). Hlava státu se bude vybírat na jaře 2009.

Zdroje[editovat]

  • Mečiar nebude prezidentom. sme.sk [online].  [cit. 2008-10-18]. Dostupné z: [1]. (slovensky)