Mezi Gruzínci a Jižními Osetinci probíhají otevřené boje

Z Wikizpráv

Pátek

Mapa Jižní Osetie, kde došlo ke střetům

Již delší dobu přicházejí z Gruzie zprávy o zdejším politickém napětí mezi jednotlivými autonomními celky země. Zatímco donedávna byla situace ještě relativně klidná, po ztroskotaných jednáních mezi Tbilisi a jihoosetinskou stranou se rozhořely prudké boje. Gruzie obviňuje ruskou stranu, že ta podporuje etnické Rusy ve své severně umístěné autonomní oblasti. Moskva naopak vzkázala, že jsou to právě letouny s gruzínskými výsostnými znaky, které bombardují Cchinvali a místní obyvatelé byli donuceni se ukrýt ve sklepech.

Situace je i nadále velmi dramatická; Gruzie mobilizovala vojenské zálohy, nasadila kromě letectva i tanky a děla. Boje tak probíhaly celou noc, hlavně na jižním předměstí hlavního města Jižní Osetie, Cchinvali. Gruzínští vojáci mají rozkaz "skoncovat se zločineckým režimem" a "obnovit pořádek". Nově počínající konflikt si vyžádal již několik mrtvých a raněných, na místě hoří mnoho domů a bude rozsáhle poškozená i infrastruktura.

Související články[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Boje mezi Gruzínci a separatisty v Jižní Osetii proupukly naplno. iDNES.cz [online].  [cit. 2008-08-08]. Dostupné z: [1].