Přeskočit na obsah

Mezi Madridem a Barcelonou začaly jezdit rychlovlaky

Z Wikizpráv

Středa

Jednotka S-103 (ilustrační foto)

Ve Španělsku byla uvedena do provozu vysokorychlostní trať mezi Madridem a Barcelonou. Je na ni nasazeno celkem 17 souprav rychlovlaků AVE, které dosahují maximální rychlosti 300 km/h. Ty, které mezi oběma městy jezdí bez zastavení, vzdálenost 621 km překonají za 2 hodiny 38 minut, vlakům zastavujícím v dalších stanicích na trati to trvá nejvýše 3 hodiny 23 minut.[1] [2] [3]

Výstavba vysokorychlostní železniční tratě mezi oběma největšími španělskými městy byla naplánována již před dvaceti lety, avšak vinou administrativních těžkostí byla trať dokončena až nyní. První úsek mezi Madridem a Lleidou spolu s odbočkou Zaragoza - Huesca byl otevřen v roce 2003, úsek Lleida - Camp de Tarragona koncem roku 2006 a poslední úsek Camp de Tarragona - Barcelona byl zprovozněn dnes. Původní termín dokončení stanovil premiér José Luis Rodriguez Zapatero na 21. prosinec 2007, avšak podle odborníků byl tento termín z technologického hlediska nereálný a kompletní trať byla otevřena až o dva měsíce později.

Trať je dlouhá 621 km, po celé délce je elektrifikována soustavou 25 kV 50 Hz a její rozchod kolejnic je 1435 mm. Výstavba stála 7,083 miliard euro, velkou část uhradily dotace Evropské unie. Provoz na ní zajišťuje 17 jednotek S-102 a S-103 rychlovlaků AVE provozovaných společností Renfe, do každé se vejde přibližně 200 cestujících. Zatím dosahují nejvyšší rychlosti 300 km/h, nicméně počítá se s úpravou signalizačních zařízení, po níž budou jezdit rychlostí až 350 km/h. V ranní a večerní dopravní špičce jezdí soupravy v 30minutových intervalech, kolem poledne až ve dvouhodinových. Zpáteční jízdenka z Madridu do Barcelony do nejlevnější třídy stojí 119,50 euro.

První vysokorychlostní železnice ve Španělsku mezi Madridem a Sevillou byla uvedena do provozu v roce 1992. V uplynulých dvou měsících byly zprovozněny podobné tratě z Madridu do Malagy a Valladolidu. Španělská vláda si přeje učinit ze země rychlovlakovou velmoc, podobnou, jakou je Japonsko a Francie. Po těchto dvou zemích je španělská síť vysokorychlostních železnic s celkovou délkou 1580 km třetí největší na světě. Nově otevřená trať Madrid - Barcelona je nejdelší vysokorychlostní tratí v Evropě.

Zdroje

[editovat]
  1. Novinky: Španělsko představilo rychlovlak mezi Madridem a Barcelonou
  2. ŽelPage: Madrid - Barcelona za 2 h 38 min díky dokončené LAV
  3. BBC: Spain opens new bullet train link (anglicky)