Přeskočit na obsah

Mezinárodní soudní dvůr rozhodl v kambodžsko-thajském sporu o památnou svatyni

Z Wikizpráv
Chrám Preah Vihear

Pondělí

Od svého zařazení do listiny kulturního dědictví UNESCO se stal chrám Preah Vihear předmětem obnovených sporů mezi Kambodžou a Thajskem, na jejichž hranici se nachází. Obě země do oblasti vyslaly své vojáky a rozhodnutí k vyřešení sporu připadlo Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

Ten poměrem hlasů 11:5 přikázal oběma zemím, aby okamžitě ze sporné oblasti své vojáky stáhly. Zároveň jim uložil, aby umožnily přístup pozorovatelům ze Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Oblast prohlásil dočasně demilitarizovanou zónou. Jednání navštívili ministři zahraničí obou zemí a prohlásili, že jsou s verdiktem spokojeni a budou se jím řídit. Soudní rozhodnutí je provizorním opatřením před tím, než soudci určí definitivně, komu oblast náleží.

Soud rovněž odmítl thajskou žádost, aby se nezabýval kambodžským podnětem o přezkoumání vlastního předchozího rozhodnutí o této oblasti. V roce 1962 soud rozhodl, že chrám náleží Kambodži. V roce 2008 UNESCO zařadilo 900 let starý chrám do seznamu světového dědictví a od té doby je znovu předmětem sporů. V ojedinělých přestřelkách nasazených vojáků zahynulo nejméně dvacet lidí. Kambodža tehdy požádala, aby soud podal výklad předchozího verdiktu.

Michael Montesano z Institutu studií Jihovýchodní Asie v Singapuru připouští, že situace méně vyhovuje Kambodži. „Dá se pochopit, že Kambodžané mohou být zahořklí, protože napětí kolem chrámu vzešlo z thajské strany. Otevírají se tím staré rány,“ domnívá se Montesano, přičemž jde převážně jen o vnitropolitické hry thajských nacionalistů.

Kambodža má nyní chrám ve své správě, ale Thajsko kontroluje hlavní přístupovou cestu k němu.

Zdroje[editovat]