Mezinárodní vesmírná stanice má nový modul

Z Wikizpráv

Středa

Modul Leonardo ještě před přestavbou, v roce 2001 na palubě Discovery

Kosmonauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) instalovali novou stálou skladovací jednotku. Díky tomu je na ISS o 70 m3 prostoru na náklad více a jednotka může sloužit i jako nové místo pro provádění experimentů.

Instalace Stálého víceúčelového modulu PMM proběhla pomocí mechanické ruky z nákladového prostoru raketoplánu Discovery, a to na straně ISS přivrácené povrchu Země. PMM má být posledním tlakovaným modulem připojeným k americké sekci ISS.

PMM vznikl přestavbou původního italského modulu, který dopravovaly raketoplány na ISS opakovaně ze Země. I nový PMM tak nese původní italskou přezdívku Leonardo podle Leonarda da Vinci. Ke stanici byl připojen plný nákladu a se zvláštním pasažérem - humanoidním robotem Robonaut 2.

Robonaut 2 má podle NASA sloužit k opravám, které jsou příliš nebezpečné pro kosmonauty. Nejprve ale bude muset být otestován, zda je plně provozuschopný.

Fotografování se nekonalo[editovat]

NASA naopak zrušila plán na fotografování ISS z obíhající ruské lodě Sojuz. Třímístná loď Sojuz je v současnosti jednou ze tří lodí parkujících u ISS. NASA doufala, že se jí podaří zajistit fotografie neobvyklého „návalu“ pro účely historie.

Ve středu vystoupí členové posádky Discovery Steve Bowen a Alvin Drew do volného prostoru. Bude to druhý a poslední výsadek Discovery v průběhu této mise. Už v pondělí Bowen a Drew opustili Discovery, aby připravili dnešní instalaci.

Po prodloužení o jeden den má mise Discovery skončit 8. března. Je to poslední vesmírná pouť Discovery, jehož první start se konal v roce 1984. Tři desetiletí trvající americký raketoplánový program ukončí ještě v tomto roce poslední lety strojů Endeavour a Atlantis.

Zdroje[editovat]