Mezinárodní vesmírné stanici podruhé v historii velí žena

Z Wikizpráv

Neděle

Sunita Williamsová

Americká kosmonautka Sunita Williamsová převzala velení nad Mezinárodní vesmírnou stanicí. Bude jí velet jako teprve druhá žena v historii. Nastupuje na místo ruského kosmonauta Gennadije Padalky, který pobýval na stanici před jejím příletem.

Formální předání velení proběhlo při krátkém ceremoniálu v sobotu, reálně je platné od dnešního odletu předchozí posádky. V přistávacím modulu zamířil k Zemi kromě Padalky ještě jeho krajan Sergej Revin a Američan Joe Acaba.

„Když se dostanete do vesmírné stanice, víte, co máte dělat, takže z toho nejsem vůbec nervózní,“ prohlásila Williamsová. Na palubě lodi jsou spolu s ní nyní Japonec Akihiko Hošide a Rus Jurij Malenčenko.

Williamsová je kapitánkou amerického námořnictva, v roce 2007 strávila při svém prvním letu ve vesmíru 195 dní, nejvíce ze všech kosmonautek na světě. Ve středu oslaví ve vesmíru své 47. narozeniny.

Zdroje[editovat]

  • MALIK, Tariq. Female Astronaut Takes Command of Space Station. Discovery News [online].  [cit. 2012-09-17]. Dostupné z: [1]. (anglicky)