Přeskočit na obsah

Meziroční propad hypotéčního trhu o více než 80 %

Z Wikizpráv

Čtvrtek

V září poskytly banky a stavební spořitelny hypotéční úvěry v objemu 7,16 miliard Kč. Počet poskytnutých hypoték a jejich finanční objem byl proti srpnu menší o téměř 30 %, o 2,9 miliardy Kč. Meziroční snížení finančního objemu poskytnutých hypoték bylo v srpnu 78 %, v září se meziroční pokles zvýšil na 82 %.

Objem poskytnutých hypoték v září činil 6 miliard Kč, o 2,2 miliardy méně než v srpnu, objem refinancovaných úvěrů činil 1,2 miliardy Kč. V září bylo poskytnuto 2054 nově poskytnutých hypoték, což je téměř o třetinu méně, než v sprnu. Objem nově poskytnutých hypoték byl nejnižší od začátku roku 2014. Úroková sazba ze srpnových 5,76 % vzrostla na 5,83 %. Podle Marka Richtra z Air Bank není důvod pro opětné oživení hypotéčního trhu, protože vzhledem k e klesajícím cenám nemovitostí budou mít zájemci o hypotéční úvěr motivaci vyčkávat. Úroky podle něj nejspíše také neporostou.

Průměrná výše hypotéky byla v srpnu i v září 3 miliony Kč, zatímco v listopadu 2021 byla 3,46 milionu Kč.

V hypotéčním trhu se kvůli zvyšujícím se úrokovým sazbám a nejistotě kvůli zvyšujícím se cenám energií objevily nové trendy:

  •  poptávka po energeticky úsporných nemovitostech a úvěrových produktech pomáhajících tento typ nemovitostí nebo úsporné technologie financovat
  •  rostoucí nabídka rekreačních nemovitostí na trhu, která se může projevit poklesem jejich cen

Zdroje

[editovat]
  • Barbora Buřínská. O úvěry na bydlení není zájem, hypoteční trh se meziročně propadl o 80 procent. Novinky.cz [online]. 2022-10-13 [cit. 2022-10-17]. Dostupné z: [1].