Přeskočit na obsah

Milán následuje Londýn, zavádí mýtné

Z Wikizpráv

Pátek

Jedna z rušných ulic v Miláně. I zde má podle plánů místního zastupitelstva díky systému EcoPass klesnout provoz

Italská metropole Milán následuje britský Londýn, kde bylo již před několika lety zavedeno mýtné. Zatímco Ken Livingston se tímto snažil zvýšit vytížení městské dopravy, hlavním problémem, který řeší v italském velkoměstě, je zvýšené znečištění ovzduší. Vzhledem k tomu, že město nedisponuje tak sofistikovanou sítí MHD, jako Londýn, byla tato alternativa považována za vhodnou.

Poplatky, které musejí při vjezdu do centra o rozloze osmi čtverečních kilometrů řidiči platit, jsou odstupňované podle typu auta a pohybují se od dvou do deseti eur. Celý systém zabezpečuje také síť kamer která hlídá, zdali řidiči platí. EcoPass, jak se celý projekt jmenuje, je zaveden sice jen na rok, pokud se však osvědčí, mohl by fungovat již permanentně. Součástí projektu je také rozšíření milánského metra, které má pouhé tři linky.

Mnohá města se snažila různými radikálními metodami zajistit zlepšení ovzduší, jednalo se především o změny v individuální či hromadné dopravě. Zatímco v Dillí se rozhodli vyměnit vozový park autobusů, či v Mexico City uplatňují systém Hoy No Circula (dnes se nejezdí), v Evropě se uplatňuje mýtní systém. Kromě Londýna a Stockholmu o něm uvažují i některá německá města, Berlín například zakázal vjezd vozidlům nesplňujícím přísné emisní limity úplně. A v Praze se také již několikrát diskutovalo o zavedení mýta.

Zdroje

[editovat]