Ministerstvo zahraničí Velké Británie vyzvalo k vyloučení Ruska z mezinárodních organizací

Z Wikizpráv

Neděle

William Hague

Podle listu Gazeta.ru britský ministr zahraničí William Hague vyzval k vyloučení Ruska z některých mezinárodních organizací. V článku se list odvolává na informace na internetových stránkách deníku Telegraph. V uvedeném textu je kritika anexe Krymu a referenda na této části Ukrajiny. Je zde také připomínka, že všechny národy, včetně Ruska, závisí na pravidlech mezinárodního systému. Ministr Hague přímo uvádí: „Přes naše přání a naše úsilí na zlepšení vztahů s Ruskem to znamená, bohužel, že my a naši spojenci musíme být připraveni uvažovat o novém stavu vztahů s Ruskem, který je velmi odlišný od posledních 20 let.“ Ministr předpokládá vyloučení Ruska z některých mezinárodních organizací, trvalé omezení vojenské spolupráce a prodeje zbraní a očekává menší vliv Ruska na zbytek Evropy.

List Izvestija přináší informaci, že banka Rossija na sankcích (které způsobily mj. zastavení funkce platebních kart Visa a MasterCard vydaných touto bankou) získala. Ruský prezident Vladimir Putin slíbil podporu této instituci a uvedl podle zprávy, že má banka Rossija zvučný název (v překladu „Rusko“), že si v bance chystá otevřít osobní účet a dá pokyn, aby mu sem byla převáděna jeho mzda. Podle zprávy se připojil i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který prohlásil, že má v úmyslu otevřít účet u této banky pro stejný účel a vyzval ke stejnému kroku všechny čečenské úředníky. Sankce proti Ruské federaci nebudou mít žádný dobrý výsledek, je to šakali kousání Ruska Západem, řekl podle Izvestijí poslanec ruské Státní dumy za Čečensko Samšail Saralijev. List dále sdělil, že sankce jsou porušením mezinárodního práva a že banka je nespravedlivě potrestána, neboť nemá žádný vztah k Krymu, stejně jako jsou nespravedlivě, bez vztahu k mezinárodnímu právu, potrestáni lidé na seznamu sankcionovaných.

Kreml spojení banky Rossija a ruského prezidenta popřel. Ministerstvo financí USA ale tvrdí, že služby banky Rossija užívají vysocí ruští představitelé a že jejími akcionáři jsou lidé okolo prezidenta Putina. Také nejmenovaný šéf přední ruské finanční instituce serveru ft.com propojení potvrdil. „Každý ví, že je to Putinova banka. Proto je to symbol…“ řekl.

Platební karty MasterCard, Visa a American Express. Ilustrační obrázek

Omezení platebních karet[editovat]

Jako krajně nemorální opatření popsal sankce proti bance Rossija podle webu Izvestija.ru finanční ombudsman Pavel Medveděv. Je přesvědčen, že nelze nepoužívat Visa a MasterCard, protože se platy mnoha Rusů převádějí na účty a proplácejí bankovními kartami.

Šéf ruské Národní rady finančního trhu Andrej Jemelin také původně prohlásil, že provádění operací v Rusku výlučně ruskými platebními systémy bude obtížné, nicméně dodal, že již nyní v Rusku neexistují žádné překážky, které by bránily používání karet Visa a MasterCard v Rusku bez zapojení cizích prostředků zpracování.

Podle serveru iDNES.cz se ale tento problém s kreditními kartami týká nejen banky AKB Rossija, ale i bank Sobinbank, Investkapitalbank, SMP a Finservis. Podle zpráv serveru iDnes už i sankce vůči bance Rossija vedly k prudkému poklesu akcií ruského bankovního sektoru. Podle informace z tohoto zdroje však výrazné ztráty zaznamenaly i akcie dalších ruských podniků z jiných odvětví. K poklesu ceny akcií ruských podniků na ruském akciovém trhu přispělo také snížení hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska agenturami Fitch a Standard & Poor's.

Zdroje[editovat]

  • Глава МИД Великобритании призвал исключить Россию из международных организаций. Газета.Ru [online]. 2014-03-23 [cit. 2014-03-23]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • HAGUE, William. Russia faces global isolation - again. The Telegraph [online]. 2014-03-22 [cit. 2014-03-23]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • «Россия» от санкций только выиграла. Известия [online]. 2014-03-22 [cit. 2014-03-23]. Dostupné z: [3]. (rusky)
  • EuroZprávy.cz / tl / ČTK. Sankce USA dopadly na Rusko: Nefungují platební karty, akcie se propadají. EuroZprávy.cz [online]. 2014-03-21 [cit. 2014-03-23]. Dostupné z: [4].
  • HILLE, Kathrin. Links with Putin made Bank Rossiya prime US sanctions target. Financial Times [online]. 2014-03-20 [cit. 2014-03-23]. Dostupné z: [5]. (anglicky)
  • Putin Shows Support for Sanctioned Bank. The Moscow Times [online]. 2014-03-21 [cit. 2014-03-23]. Dostupné z: [6]. (rusky)
  • Российские банки могут проводить операции, минуя Visa и MasterCard. Известия [online]. 2014-03-21 [cit. 2014-03-23]. Dostupné z: [7]. (rusky)