Přeskočit na obsah

Ministr školství Dobeš stáhl návrh vyhlášky umožňující zkrátit školní přestávky

Z Wikizpráv

Úterý

Na českém ministerstvu školství se připravovala vyhláška dávající ředitelům škol možnost zkrátit přestávky z deseti na pět minut a čas na oběd z padesáti na třicet minut. Návrh však kritizovali odborníci a dnes, poté, co unikl do médií, ho odvolal i ministr školství Josef Dobeš.

Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Savičové mělo „zkrácení přestávek umožnit například ředitelům malých škol, aby si zorganizovali výuku podle dopravní obslužnosti“. Nová vyhláška měla ředitelům zkrácení umožnit, nikoliv nařídit.

Podle psychologů návrh nešel dobrým směrem. Poukazují jak na nezvyk malých dětí po školce na souvislou pozornost, tak na přebytek energie u starších. Rovněž půlhodinové pauzy na oběd jsou problematické, protože nutí děti hltat ve spěchu.

Odpoledne návrh ministerstvo odvolalo. Ministr Dobeš údajnou jednomyslnou shodu vedení ministerstva na zamítnutí návrhu zdůvodnil: „Kratší přestávka by totiž žákům neumožnila dostatečnou přípravu na další hodinu a nezajistila jim prostor pro splnění hygienických potřeb.“

Zdroje[editovat]

  • WERNER, Lukáš. Školákům stačí pětiminutové přestávky, navrhuje ministr Dobeš. iDNES.cz [online]. 2012-01-03 [cit. 2012-01-03]. Dostupné z: [1].
  • WERNER, Lukáš. Přestávky kratší nebudou, obrátil Dobeš. Děti by se nestihly připravit. iDNES.cz [online]. 2012-01-03 [cit. 2012-01-03]. Dostupné z: [2].