Mistři čínské tušové malby se loučí s návštěvníky

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sobota

Malíř Čchi Paj-š' na sovětské poštovní známce

Na letošní léto připravila Národní galerie v Praze výstavu nazvanou Mistři čínské tušové malby 20. století. Návštěvníci mohli obdivovat obrazy mistrů čínské tušové malby po celé léto. Zítra se výstava otvírá naposledy.

Sbírku čítající asi 260 malířských děl se podařilo vybudovat díky sběratelskému úsilí Vojtěcha Chytila (1896–1936), působícího ve 20. a 30. letech na českém zastupitelském úřadě v Pekingu, druhá část pak z nákupů kulturních delegací, které navštívili Čínu v 50. letech 20. století. Několik prací je též od drobných dárců.[1] Za ústřední postavu výstavy je považován malíř Čchi Paj-š´ (1864–1957), jehož díla jsou návštěvníkům známa jako součást ilustrací některých básnických sbírek. Tento malíř je prezentován hned na několika panelech. Jeho tvorbu charakterizují přírodní motivy drobných zvířat s částmi rostlin. Ostatními tradičními malíři čínské tušové malby jsou např. Čchen Nien, Siao Sun, Chu Pchej-cheng či Chuang Pin-chung. Z novodobých malířů jsou to například Li Kche-žan, Li Kchu-čchan či Wu Cuo-žen. V neposlední řadě mohou návštěvníci vidět i osobitý styl tažení štětce Sü Pej-chunga ovlivněného západní tvorbou.

Celá výstava je situována do jízdárny Valdštejnského paláce. Otevřeno je od 10-18 hodin,[2] 80 (snížené), 150 (plné) a 200 rodinné, po 16 hodině pak vstupné snížené na 40, 80 a 100 korun.[3] K výstavě byl vydán asi pětisetstránkový katalog s úvodní částí nastiňující vývoj čínského malířství a formování sbírky v Národní galerii. Česká verze stojí 800 korun a anglická 900, obě verze je možno zakoupit u vstupu do hlavního sálu. Celá expozice je umístěna v hlavním sálu, kde je rozdělena panely na tématické celky představující jednotlivé školy a směry, zvláštní část je věnována dílu Čchi Paj-š´a. Na balkóně hlavního sálu se představují žáci slavných malířů, v zadní části sálu se nachází Pavilon Orchidej, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet kresbu tuší na stylizovaný kus pergamenu nebo nastudovat asijské umění, čínskou tušovou malbu potažmo. Mezi díla je též možno se posadit a při zvuku východních tónů vychutnat atmosféru orientální Číny.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

  1. Dle informačního letáku k výstavě.
  2. Otevírací doba a vstupné. Dostupné z: http://www.ngprague.cz/139/detail/oteviraci-doba-a-vstupne/
  3. Mistři čínské tušové malby 20. století. Dostupné z: http://www.ngprague.cz/77/91/vystavy-detail/mistri-cinske-tusove-malby-20-stoleti/.