Přeskočit na obsah

Mistrovství světa ve fotbale uspořádá Rusko a poté Katar

Z Wikizpráv

Pátek

Ruská delegace slaví přidělení mistrovství světa ve fotbale 2018

Mezinárodní fotbalová federace FIFA vybrala Rusko a Katar jako pořadatele mistrovství světa ve fotbale 2018 a 2022. Výkonný výbor rozhodl FIFA poněkud překvapivě včera v Curychu.

Oznámení Ruska jako pořadatele MS 2018 znamenalo krutou porážku pro Anglii, která doufala, že uspořádá první světový fotbalový šampionát na svém území od roku 1966. Rusko ani žádná jiná východoevropská země nikdy mistrovství nepořádaly. Angličtí fotbaloví funkcionáři se domnívají, že k výsledku přispěl i status Anglie jako rozvinuté fotbalové velmoci, jiní pak viní kritiku médií. Zbývajícími poraženými ve volbě byly společné kandidatury Španělska s Portugalskem a Nizozemska s Belgií.

Nikdy se ještě nekonalo mistrovství světa na Blízkém východě, ale to se změní, protože jako pořadatel MS 2022 byl vyhlášen Katar. Za necelých 14 měsíců tak Spojené státy americké neuspěly v další kandidatuře na velkou sportovní akci. V říjnu 2009 bylo Chicago poraženo Riem v klání o pořádání Letních olympijských her 2016. Američanům nestačila ani přítomnost exprezidenta Billa Clintona, ani pravděpodobnost, že všechny zápasy budou vyprodané.

Předseda amerického fotbalového svazu Ed Foster-Simeon byl z výsledku velmi zklamaný: „Myslíme si, že naše kandidatura byla obzvlášť kvalitní. Fotbal v Americe velmi získal z uspořádání mistrovství světa 1994 a mohl znovu vydělat na dalším šampionátu v roce 2022. Rozhodnutí nám ale tentokrát nepřálo, budeme to respektovat.“

Velvyslanec Kataru ve Spojených státech Alí Al-hadžrí řekl, že FIFA podle něj udělala správné rozhodnutí. „Myslím, že si lidé z oblasti Blízkého východu zaslouží mít turnaj a přinést fotbalovou radost na toto místo.“

Letošní mistrovství světa se konalo v Jihoafrické republice a mělo jako první na africkém kontinentu v historii velký úspěch. V roce 2014 se šampionát uskuteční v Brazílii.

Zdroje[editovat]