Přeskočit na obsah

Mistry světa jsou fotbalisté Španělska

Z Wikizpráv

Neděle

Španělé slaví titul mistrů světa

Dlouhé čekání na zlomový gól ukončil ve finále mistrovství světa v Jihoafrické republice až po 115 minutách Andrés Iniesta. Díky němu se Španělsko stalo poprvé mistrem světa ve fotbale, protože porazilo Nizozemsko 1:0 v prodloužení. Na stadionu Soccer City v Johannesburgu sledovalo zápas více než 90 tisíc diváků.

Španělé, v jejichž sestavě na začátku chyběl Torres, byli po většinu zápasu nebezpečnější. Hned v samotném úvodu měli výbornou šanci, když hlavičku Ramose musel likvidovat Stekelenburg a následovaly ještě další dvě dobré příležitosti. Pak se přece jen hra mírně vyrovnala, ale první pořádnou střelu vyslal na druhé straně na španělskou branku až těsně před přestávkou Robben. Nebezpečnější ale pro Casillase asi bylo, když Nizozemci po půlhodině hry vraceli míč zakopnutý k umožnění ošetření a ten málem přeletěl přes španělského gólmana do jeho sítě.

Po přestávce měli několik šancí hlavní hvězdy obou týmů. Za Nizozemsko to byl znovu Robben, jehož první sólo v 62. minutě zlikvidoval Casillas a ve druhém se nedokázal zbavit dotěrného Puyola. Za to, že se Robben domáhal na rozhodčím Webbovi faulu španělského beka, naopak Nizozemec viděl žlutou kartu. Velké příležitosti měl i jeden z nejlepších střelců šampionátu Villa, v 69. minutě jeho střelu zablokoval Heitinga, o osm minut později to byl pro změnu van der Wiel. Zápas tak po 90 minutách skončil bez branek, což se stalo teprve podruhé v historii finálových zápasů MS (poprvé porazili Brazilci Itálii na šampionátu v roce 1994 na pokutové kopy).

Hned v úvodu prodloužení vzbudil emoce zákrok Heitingy na Xaviho, po kterém ale Webb penaltu nenařídil. Krátce poté se řítil na branku osamocený Fábregas, ale Stekelenburg míč vykopl. Po osmi minutách prodloužení šli dokonce tři Španělé na jediného beka, ale Iniesta ani nepřihrál, ani nevystřelil. Druhá část prodloužení nejprve přinesla zajímavé změny v sestavách. Villu přece jen vystřídal v krátké přestávce mezi oběma polovinami prodloužení Torres, o čtyři minuty později dostal Heitinga druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Nizozemci měli smůlu v závěru prodloužení, když Sneijderův nebezpečný přímý kop sice tečoval Fábregas do zámezí, ale místo rohu rozehrávali míč Španělé. Ten se dostal až před nizozemskou branku, jeden z nizozemských obránců chybně narazil Jo'bulaniho na Fábregase a Iniesta z jeho přihrávky rozhodl.

Španělsko je osmou zemí v historii, která získala titul mistra světa, pátou z Evropy.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle přímého přenosu České televize, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.