Monackému knížecímu páru se narodila dvojčata, princezna a korunní princ

Z Wikizpráv

Středa

Kněžna Charlene s knížetem Albertem II. v říjnu 2012

Monacké knížectví má následníka trůnu. Knížecímu páru, Albertu II. a Charlene, se narodila dvojčata. Holčička přišla na svět první v 17 hodin a čtyři minuty, ale následníkem trůnu se stal její o dvě minuty mladší bratříček. Noví členové knížecí rodiny se mají jmenovat Jacques a Gabriella.

Narození obou dětí ohlásilo 42 dělostřeleckých salv, 21 za každé. Vypáleny byly ze staré pevnosti nad zálivem. Došlo tak ke změně tradice, podle které se narození dcery ohlašovalo 21 salvami, ale narození syna 101 salvami.

Princ s princeznou jsou první děti vzešlé z manželství 56letého Alberta s jeho o dvacet let mladší chotí, kníže už přitom má dvě děti z nemanželského poměru s francouzskou hosteskou. Přestože jejich otcovství uznal, na trůn nárok mít nemohou.

Celá jména nových členů rodu Grimaldiů jsou Gabriella Thérèse Marie a Jacques Honoré Rainier. Zároveň jim okamžitě patří i šlechtické přídomky – Jacques se stal markýzem z Baux a Gabriella hraběnkou z Carladès. Grimaldiové v různých liniích panují v Monaku, které je druhým nejmenším evropským státem a jehož společnost je úzce spojená s francouzskou, už od konce 13. století.

Podle La Parisienne (magazín deníku Le Parisien pro ženy) jde dokonce o první dvojčata v historii evropských monarchií. Není to tak zcela pravda. Dvojčata měli například v roce 2011 princ Frederik a princezna Mary v Dánsku. Rozdíl ale spočívá jak v tom, že tamní šťastní rodiče byli sami tehdy ještě čekateli na trůn a že navíc dvojčata, chlapeček Vincent a jeho sestřička Josefína, mají sama už dva starší sourozence. Z nich je první v nástupnické linii nejstarší princ Christian.

Dnešek se stal automaticky v Monaku svátkem, stejně jako jím bude den oficiálního představení obou dětí veřejnosti. Jeho datum ale ještě nebylo zveřejněno.

Zdroje[editovat]

  • Bébés princiers à Monaco : le Rocher a un héritier, Jacques II. La Parisienne [online]. 2014-12-10 [cit. 2014-12-10]. Dostupné z: [1]. (francouzsky)
  • Monaco : les jumeaux princiers Gabriella et Jacques sont nés. Le Point [online]. 2014-12-10 [cit. 2014-12-10]. Dostupné z: [2]. (francouzsky)