Přeskočit na obsah

Moravec už má v Soči druhou medaili, tentokrát bronz

Z Wikizpráv

Úterý

Ondřej Moravec (archivní foto)

Ondřej Moravec získal už druhou medaili na Hrách v Soči a v závodu s hromadným startem na 15 km v biatlonu vybojoval bronz. S čistou střelbou sahal chvílemi také po prvním místě, ale s vypětím všech sil se nakonec raduje z třetího místa. Český biatlon zažívá fenomenální úspěch a Česko si ze Soči přiváží čtyři biatlonové medaile.

Na první položce Moravec i Soukup spolu s dalšími 12 závodníky nechybovali, na rozdíl od francouzského favorita Martina Fourcadeho. Legendární Ole Einar Björndalen musel hned na dvě trestná kola. Ze střelnice odjel jako první Rakušan Simon Eder, Soukup pátý a Moravec jedenáctý.

Na druhé střelnici Soukup jednou minul a se ztrátou 20 sekund tak byl dvanáctý. Bezchybný Moravec vyběhl hned za Norem Svendsenem a za nimi Kanaďan Leguellec s Francouzem Beatrixem a Němcem Lesserem. Moravec je chvíli dokonce vedl.

I na třetí střelnici Moravec trefil a společně s Norem odjeli první. Fourcade s Björndalenem stříleli velmi rychle a tak se vrátili do hry a začali je dotahovat.

Moravec přijel na poslední střelnici znovu ve vedení a zase nechyboval. Rychlejší Fourcade ho ale předehnal a po něm a Moravcovi jako třetí vyrazil Svendsen. Björndalen, který chtěl předehnat rekord svého krajana Björna Dählieho, pokazil střelbu a čtyřikrát minul.

V závěrečném stoupání opět převzal vedení Moravec, ale Nor s Francouzem ho předehnali a závěr patřil jejich souboji. Nakonec Fourcadovi utekl zlatý sočský hattrick a zlato získal Svendsen.

Na stav závěrečné střelby přijel Moravec znovu jako první a znovu famózním způsobem vyčistil terče. Fourcade byl však rychlejší a odjížděl jako první. V první trojce byl i Svendsen. Vše pokazil čtyřmi chybami jen čtyřicetiletý Björndalen, usilující o třináctou olympijskou medaili, kterou by překonal rekord svého krajana, běžce na lyžích Björna Dählieho.

Björndalen smutný, Moravec se radoval[editovat]

Björndalen rekord krajana Dählieho nezdolal a v cíli byl smutný ze své střelby na čtvrté střelnici: „Nevím, co se stalo. Byla to opravdu špatná střelba, a to se prostě někdy stává,“ uvedl České televizi.

Moravec byl šťastný z třetího místa, přestože chvílemi útočil i na první: „Lepší už to dnes být nemohlo. Se silami jsem prakticky na dně.“ „Zase čtyři nuly, což je pro mě potřetí v životě docela slušný počin. Na víc jsem dnes neměl, bylo to ohromně těžké. Spokojil jsem se s bronzem, ten jsem si hlídal,“ dodal později.

Manželka Veronika byla na svého manžela pyšná: „Na tohle se skutečně hodně nadřel. Počkal si na úspěch celkem dost dlouho a fakt si to zaslouží.“

Závod, který se měl jet původně v neděli, byl kvůli mlze odložen na pondělí a pak opět na dnešek. Ani dnes však nebylo ideální počasí a provázelo ho husté sněžení, které závod zpomalovalo.

Zdroje[editovat]

  • TOMEK, Jakub. Moravec má druhou medaili! V hromadném startu biatlonistů vybojoval bronz. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-18 [cit. 2014-02-18]. Dostupné z: [1].
  • NOVÁČEK, Ondřej. Moravec: Čtyři nuly? Lepší to být nemohlo. Ze Soči má dvě medaile. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-18 [cit. 2014-02-18]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]