Přeskočit na obsah

Moskevské Velké divadlo se po šestileté obnově znovu otevřelo

Z Wikizpráv

Pátek

Zaplněné zrekonstruované hlediště Velkého divadla v průběhu koncertu

Po šesti letech, kdy byla historická budova Velkého divadla v Moskvě uzavřena kvůli rekonstrukci, se do ní opět vrátil život. Slavnostní galakoncert svedl na jeviště i do hlediště nejvýznamnější osobnosti a sledovalo ho celé Rusko. Na programu byly ukázky z ruských oper i baletů, ale koncert začal příjezdem nákladního automobilu Kamaz na scénu a ruchem dělníků, kteří připomněli, jak vypadalo divadlo v posledních desítkách měsíců.

Následující umělecká čísla pak provedli jak sólisté a soubory Velkého divadla, tak zahraniční hvězdy jako sopranistky Violeta Urmanová a Angela Gheorghiuová, francouzská koloraturistka Natalie Dessayová a barytonista Dmitrij Chvorostovskij.

Mezi hosty nechyběl prezident Ruské federace Dmitrij Medvěděv, politici včetně bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, moskevský patriarcha Kirill, legendy Velkého divadla pěvkyně Galina Višněvská a Jelena Obrazcovová s primabalerinou Majou Pliseckou a jejím manželem skladatelem Rodionem Ščedrinem a mnohými dalšími. Slavnostní galakoncert vysílalo několik televizních stanic a byl přenášen i do zahraničí a na internet.

Rekonstrukce za zhruba 21 miliard rublů (12 miliard korun) byla pojata velmi velkoryse. V divadle se zdvojnásobila plocha místností na více než 70 tisíc m2, zejména díky novým podzemním prostorům, některým až v hloubce 20,5 metru pod zemí. Vzniklo 17 nových výtahů a čtyři eskalátory. „Dnes byste divadlo ani nepoznali,“ popsala změny primabalerina Světlana Zacharovová. „Když jsme sem zase vešli, nejprve jsme se orientovali jen podle nápisů a šipek.“ Počet míst v hledišti hlavního divadelního sálu ale byl snížen z 2100 na 1768, aby se zvýšilo pohodlí diváků.

Vicepremiér Alexandr Žukov, který je též předsedou čestné rady Velkého divadla, výsledky rekonstrukce vyzdvihl: „Vše je uděláno výtečně. Ohromnou spokojenost přinesl i galakoncert, který znovu potvrdil, že Velké divadlo zůstane velké, jak formou, tak obsahem.“

První premiérou v obnovené historické budově Velkého divadla bude Glinkova opera Ruslan a Ludmila v režii Dmitrije Čerňakova, 18. listopadu bude následovat nové nastudování Spící krasavice Petra Iljiče Čajkovského v choreografii legendárního Jurije Grigoroviče.

Vstupenky na představení do Velkého divadla budou stát od jednoho sta do tří tisíc rublů (zhruba 60 až 1750 korun).

Zdroje

[editovat]
  • Ceremoniju otkrytija Istoričeskoj sceny Boľšogo uvidit věs mir. Vesti.ru [online]. 2011-10-28 [cit. 2011-10-31]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Boľšoj těatr otkryl dveri boľšim koncertom. Vesti.ru [online]. 2011-10-28 [cit. 2011-10-31]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • SVISTUNOVA, Oľga. Boľšoj těatr triumfaľno načal novuju žizň v starych stěnach. ITAR-TASS [online]. 2011-10-29 [cit. 2011-10-31]. Dostupné z: [3]. (rusky)

Externí odkazy

[editovat]
  • Kanál Velkého divadla na projektu YouTube se záznamem nejzajímavějších momentů ze slavnostního galakoncertu