Moskevský soud přijal odvolání Britské rady proti daňovým doplatkům

Z Wikizpráv

Pátek

Požadavek na splacení dopočtených daní za roky 2004 až 2006, který ruské úřady po prověrce z roku 2007 předložily ruské pobočce Britské rady, nebyl oprávněný. Po projednání odvolání Britské rady tak rozhodl soud v Moskvě.

Rozhodnutí, která omezovala v prosinci loňského roku činnost Britské rady v Rusku, zahrnovala nejen daňová opatření, ale i uzavření poboček v Petrohradě a Jekatěrinburgu, zdůvodněná nesouladem mezi činností poboček a organizačním statusem organizace v Rusku. Časová souvislost je ale v očích médií jasně spojovala s vyhrocenou diplomatickou situací mezi oběma zeměmi, související s odmítnutou žádostí Moskvy o vydání podnikatele Andreje Lugového, podezřelého z objednání vraždy bývalého špiona Alexandra Litviněnka. Souvislost připustil i tehdejší ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Mluvčí Britské rady považuje rozhodnutí soudu za krok nevymykající se rámci běžných řízení v daňové oblasti. Vnější pozorovatelé ale předpokládají, že svou roli hrála nedávná jednání prezidenta Ruska Dmitrije Medveděva a britského premiéra Gordona Browna. Potvrdil to i zástupce Rady pro zahraniční a obrannou politiku Andrej Fjodorov, který řekl, že pokud budou dodrženy předběžné dohody obou politiků, vyřeší se i problém činnosti Britské rady v Rusku.

Zdroje[editovat]

  • Sud Moskvy priznal něobosnovannymi nalogovyje pretenzii k Britanskomu sovetu. Kommersant [online]. 2008-10-17 [cit. 2008-10-17]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Russia drops tax claims against British Council. Reuters [online]. Rev. 2008-10-17 [cit. 2008-10-17]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Russian court supports UK Council. BBC [online]. 2008-10-17 [cit. 2008-10-17]. Dostupné z: [3]. (anglicky)