Přeskočit na obsah

Moskva zrychlila tempo výstavby metra

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Stanice Strogino
Stanice Sretěnskij Bulvar

Moskevské metro, které zajišťuje dopravu denně milionům cestujících, na přelomu let 2007 a 2008 zrychluje tempo otevírání nových úseků. Zatímco konec roku byl ve znamení dokončení centrálního úseku desáté linky (který se budoval téměř již dvacet let), jen 8 dní po dokončení jeho poslední stanice (Sretěnskij Bulvar) se na druhé části města otevřel cestujícím další úsek, končící ve stanici Strogino.

Spolu s novým úsekem pod Parkem vítězství přineslo toto otevření rozsáhlé změny – čtrnáctikilometrový úsek linky Filjovskaja byl přeřazen pod linku třetí. Okrajové části ruské metropole tak mají přímé spojení s centrem města a již není nutné přestupovat ve stanici Aleksandrovskij sad. Navíc se doprava zrychlí, neboť nový úsek čítá méně stanic.

Metro procházelo v Moskvě rychlým rozvojem až do roku 1991, kdy byl celý projekt štědře financován. Po rozpadu SSSR se ale ruská ekonomika dostala do krize a peněžních prostředků se nedostávalo; mnohé rozestavěné úseky nebylo možné dobudovat, a pokud ano, tak v omezeném rozsahu (například roku 1995 jižní část linky Ljublinskaja). V prvním desetiletí 21. století se však situace ve velké míře zlepšila, ačkoliv termíny otevírání jednotlivých úseků se již několikrát posunovaly. První stanici roku 2008 bude následovat již v květnu Slavjanskij Bulvar, kterým v současné době vlaky projíždějí, další prodloužení se plánují na rok 2009.

Zdroje

[editovat]
  • В Москве открыта станция метро "Строгино". Gazeta.ru [online]. 2008-01-07 [cit. 2008-06-09]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Článek o nových stanicích