Muzeum uspořádalo padělatelskou soutěž pro děti i dospělé

Z Wikizpráv

Středa

Již neplatná československá stokoruna vhodná (ilustrační foto)

Soutěž o nejzdařilejší padělek bankovky uspořádalo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Ve třech kategoriích, do 10 let, nad 10 let a dospělí, se amatérští autoři pokoušeli co nejdokonaleji napodobit druhou polovinu k předtištěné části bankovky. Šlo o ceniny, které dřív byly na našem území v platnosti. Soutěž Padělej si svou bankovku upozorňovala na výstavu, která se věnuje tomuto údajně druhému nejstaršímu povolání lidstva.

Z vítězství v soutěži se radovali sedmiletý Jakub Štefl z Českých Budějovic, jedenáctiletá Marie Zajíčková z Třeboně a její otec Karel Zajíček. Zatímco Marie tvořila své dílo tři dny, její tatínek byl hotový za tři hodiny.

Při předávání certifikátu padělatele a ruličky rozemletých bankovek jako cen asistoval i policista Miloš Maršík z odboru hospodářské kriminality. „Doufám, že se s těmito šikovnými dětmi v budoucnu neshledám, ale člověk nikdy neví,“ zažertoval.

Výstava padělků bude v Jihočeském muzeu přístupná do 15. dubna.

Zdroje[editovat]

  • GÁLIS, Radek. Na padělatelské úspěchy dohlížel zkušený kriminalista. Českobudějovický deník [online]. 2012-04-11 [cit. 2012-04-11]. Dostupné z: [1].