Národní divadlo shořelo

Z Wikizpráv
Požár Národního divadla

Pátek 12. srpna 1881

Mohutný požár dnes večer zničil budovu pražského Národního divadla. Vzplál po šesté hodině na střeše budovy a brzy bylo celé divadlo v ohni. Živel zasáhl a poškodil i sousedící Prozatímní divadlo. Chrám múz se proměnil ve spáleniště, hasiči se marně pokoušeli zachránit vnitřek, zachvácený plameny šlehajícími vysoko z oken budovy.

Český národ truchlí. Tisíce lidí se slzami v očích pozorovaly z přilehlých ulic zkázu nedávno postavené a otevřené budovy. České noviny popisují: „Cítíme celou tu tíži velikého neštěstí, jež stihlo ubohý náš národ, ale nemáme výrazu pro bolest, která srdce naše rozrývá. Leč k čemu slov, kde celý národ stejně s námi cítí, kde každý věrný Čech žalem je proniknut pro krutou zvěsť, jež z Prahy vychází do všech končin obydlených národem českým.“

Zatím není možné říct, zda jde o trestuhodnou nedbalost, anebo zda požár založila ruka zločince. Pražští hasiči shromáždili se tento den daleko od místa neštěstí k pohřbu svého váženého člena. Když pak přece jen dorazili na místo katastrofy, potýkali se s přístupem k hydrantům požárním. Plameny se mezitím natolik rozmohly, že boj s nimi už byl nad síly techniky i lidí.

Noviny už ale vyzývají, aby Češi nezoufali. „Národní divadlo bylo. Národní divadlo bude,“ ujišťují Národní listy.

Zdroje[editovat]

  • Das grosse Nationaltheater in Flammen. Politik, 1881-08-13, s. 1. Dostupné online. (německy) 
  • Velké národní neštěstí. České noviny, 1881-08-13, s. 1. Dostupné online.  
  • Veliké Národní divadlo shořelo!. Národní listy, 1881-08-13, s. 1. Dostupné online.