Přeskočit na obsah

Národní dopravní informační centrum uvedeno do provozu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Ilustrační obrázek

Národní dopravní informační centrum (NDIC) sídlící v Ostravě bylo dnes za účasti premiéra Mirka Topolánka, ministra dopravy Aleše Řebíčka a hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského slavnostně uvedeno do provozu.

Ačkoliv NDIC pracuje již cca dva a půl roku, teprve od dnešního dne najíždí na plný provozní režim. O sběr dat o nehodách, uzavírkách či zácpách se stará sedm dní v týdnu, 24 hodin denně patnáct operátorů. Ti přijaté informace vyhodnocují, třídí a dále zpracovávají. Zpracovaná data se pak přenáší na tabule na dálnicích, na webové stránky, do médií či GPS navigací.

Mirek Topolánek zdůraznil, že to byla „právě Ostrava, kde vznikl první pult centrální ochrany“. Dále uvedl: „V Ostravě je fungující integrovaný záchranný systém a ukázalo se, že ty systémy, které se tady pionýrsky prosazují, jinde fungují. To všechno předurčilo Ostravu k tomu, aby právě zde bylo Národní dopravní informační a řídící centrum.“ Na otázku, proč vlastně bylo centrum vybudováno, odpověděl: „Tisíc zmařených životů ročně je nesmírně mnoho a cokoli, co povede k menšímu počtu nehod a tím pádem i úmrtí, stojí za to.“

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Ostrava má pod palcem dopravu v zemi. Moravskoslezský deník [online]. 2008-09-11 [cit. 2008-09-11]. Dostupné z: [1].
  • Doprava v celé zemi je řízena z Ostravy. Novinky.cz [online]. 2008-09-11 [cit. 2008-09-11]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]