Národní muzeum v Riu shořelo

Z Wikizpráv

Pondělí

Požár Národního muzea v Riu

Velký požár vypukl v noci na dnešek v budově Brazilského národního muzea v Riu. Plameny zasáhly prakticky celý palác. Nejsou hlášena zranění, nenapravitelné škody naopak oheň napáchal na sbírkách muzea. Některé exponáty se podařilo zaměstnancům na poslední chvíli zachránit, ale jde jen o zlomek ohněm ohrožených sbírek.

Národní muzeum budovalo své sbírky poslední dvě století, mezi nejvzácnější exponáty patří památky na předkolumbovskou éru Latinské Ameriky, v muzeu ale byly uloženy též archeologické nálezy ze starověkého Egypta a rozsáhlé sbírky zoologické, botanické nebo paleontologické. Patří mezi ně např. nejstarší americká kostra člověka stará 12 tisíc let nebo meteorit nalezený na konci 18. století.

Muzeum se potýkalo s nedostatkem financí přidělovaných vládou, ale v nedávné minulosti oznámilo podpis smlouvy s vládní rozvojovou bankou, která měla přispět k rekonstrukci muzea a také ke zvýšení jeho bezpečnosti. K rychlému rozšíření požáru přispělo, že hasiči neměli přístup k vodě – dva nejbližší hydranty byly na suchu a voda se musela přivážet cisternami z nedalekého jezera.

Bývalá ministryně životního prostředí Marina Silvová, která se chystá kandidovat na prezidentku, popsala následky požáru jako „lobotomii brazilské paměti“. Antropolog Mércio Gomes katastrofu přirovnal k legendárnímu požáru alexandrijské knihovny.

Zdroje[editovat]

  • DOMINGUEZ, Claudia; CHARNER, Flora. Brazil's National Museum engulfed by massive fire. CNN [online]. 2018-09-03 [cit. 2018-09-03]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • PHILLIPS, Dom. Brazil museum fire: ‘incalculable’ loss as 200-year-old Rio institution gutted. The Guardian [online]. 2018-09-03 [cit. 2018-09-03]. Dostupné z: [2]. (anglicky)