Přeskočit na obsah

Návštěva U Thanta v Praze

Z Wikizpráv

Neděle 2. září 1962

U Thant

Generální tajemník OSN U Thant dnes ukončil dvoudenní návštěvu Československa.

Do Prahy přiletěl v pátek v pozdních večerních hodinách z Varšavy na pozvání ministra zahraničí Václava Davida. Na letišti jej přivítal ministr, vedoucí pracovníci ministerstva, zástupci Kanceláře prezidenta republiky a národního výboru hlavního města Prahy. Přítomný byl také sovětský chargé d’affaires v Praze Nikolajev, polský chargé d’affaires Stanislav Piotrowski a zástupci barmských studentů, kteří studují na pražských vysokých školách.

V sobotu U Thanta přijal prezident Antonín Novotný. Hovořili spolu o mezinárodních otázkách a o účasti Československa v Organizaci spojených národů. Rozhovoru se účastnil i ministr zahraničí a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Před polednem generálního tajemníka přijal ministr zahraničí David. Na počest U Thanta uspořádal oběd předseda Československé společnosti pro mezinárodní styky profesor Jaroslav Martinic. Odpoledne se pak U Thant setkal v Karolinu s profesorským sborem a studenty University 17. listopadu. Universita byla zřízena v loňském roce pro zahraniční studenty z afrických, asijských a latinskoamerických zemí, které byly ještě nedávno koloniemi evropských mocností. Rektor Univerzity Karlovy Jaroslav Procházka mu zde předal pamětní medaili. Ministr zahraničí Václav David večer pro hosta uspořádal recepci v Černínském paláci. Na ní byli přítomni tajemník ÚV KSČ Vladimír Koucký, místopředseda vlády Jan Piller, ministr školství František Kahuda, ministr zahraničního obchodu František Krajčír a ministr zdravotnictví Josef Plojhar, členové diplomatického sboru a další představitelé veřejného a kulturního života.

Dnes dopoledne si U Thant prohlédl Pražský hrad, Strahovský stadion a Staroměstskou radnici. Odpoledne se rozloučil s ministrem zahraničí a odjel do Vídně.

Zdroje

[editovat]
  • Úřadující generální tajemník OSN U Thant na návštěvě v Československu. Rudé právo, 1962-09-01, roč. 42, čís. 241, s. 1. Dostupné online [cit. 2021-02-01].  
  • Úřadující generální tajemník OSN U Thant u presidenta republiky. Rudé právo, 1962-09-02, roč. 42, čís. 242, s. 1. Dostupné online [cit. 2021-02-01].  
  • Odjezd U Thanta z Československa. Rudé právo, 1962-09-03, roč. 42, čís. 243, s. 1. Dostupné online [cit. 2021-02-01].  
  • U Thant v Praze. Československý filmový týdeník, 1962, čís. 901/2379. Dostupné online [cit. 2021-02-01].