Návrat Strašínské madony

Z Wikizpráv

Středa

Do poutního kostela Narození Panny Marie ve Strašíně byla vrácena ztracená středověká socha Panny Marie s Ježíškem. Není to však originál, který je stále nezvěstný, ale jeho věrná kopie.

Podle několika dochovaných fotografií a další dokumentace ji tak zrestaurovali odborníci. Rekonstrukce plastiky, která je bez korunky vysoká 110 cm, byla svěřena akademické sochařce Lence Kortánkové a akademickému sochaři Rostislavu Jackovi. Nejdříve oba vytvořili hliněný model v poměru 1:1, který byl poté korigován historiky umění a znalci středověkého umění, zejména univerzitním profesorem Janem Roytem a Dr. Peterem Kováčem. Z tohoto modelu byl pak proveden odlitek ze speciální hmoty zvané Acrystal. Odlitek se dále povrchově upravoval a opatřil křídovou vrstvou, která umožňuje nanesení barevné polychromie a zlacení. Tuto práci zvládla akademická malířka Klára Kolářová.

Rekonstruovaná Madona se tak mohla vrátit do poutního a farního kostela ve Strašíně na Šumavě o letošních Vánocích. Byla požehnána a posvěcena 26. prosince 2017.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Art Jarka (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.