Přeskočit na obsah

Někteří kanadští učitelé nesmějí dávat „nedostatečnou“ za neodevzdané úkoly

Z Wikizpráv
Sídlo edmontonského úřadu pro veřejné školy

Pátek

Případ učitele Lyndena Dorvala ze střední školy Rosse Shepparda v Edmontonu ukázal, že některé školy zavádějí pravidlo, podle kterého se nesmějí dávat nulová hodnocení, ekvivalent české pětky. Za zásadou je představa, že pokud student nesplní z úkolu vůbec nic a pokud by si tedy zasloužil nulu, nejde o problém jeho znalostí, ale jeho chování.

Dorval se ale nemohl s takovou zásadou smířit. Poté, co několika studentům nedostatečné dal, sám dostal výpověď. „Jde o způsob, jak dostat děti do dalších ročníků, i když nic nedělají. Jak je dostat dál, jak jim dát známky a samozřejmě také jak zařídit, aby učitelský sbor vypadal lépe,“ kritizuje zásadu Dorval.

Superitendant pro edmontonské veřejné školství Edgar Schmidt reagoval na věc pouze obecně. Prohlásil: „Pokud je na školní úrovni ustaven hodnoticí plán, očekávám, že každý člen personálu bude tento plán plnit a že zajistí, že bude podporovat úsilí všech kolegů i vedení vzhledem k hodnocení studentů.“

Dorvalovi vadí, že studenti nejsou vinou takovéto zásady vedeni k zodpovědnosti za svá rozhodnutí. Navíc prý není jasné, jak se s výsledky má nakládat. Někteří učitelé prý později při známkování k neodevzdaným pracím přihlédnou a celkové hodnocení sníží, někteří naopak vycházejí jen ze známek za odevzdanou práci.

Zdroje[editovat]

  • Edmonton teacher suspended for giving 0s. CBC News [online]. 2012-05-31 [cit. 2012-06-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)