Německá kontrarozvědka bude oficiálně sledovat část Alternativy pro Německo

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Předseda durynské části strany Björn Höcke je zároveň klíčovou postavou její radikální skupiny „Křídlo“

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který plní funkci civilní kontrarozvědky a má za úkol mimo jiné boj s extremismem ohrožujícím demokratické zřízení Německa, se rozhodl podrobit neomezenému sledování tzv. „Křídlo“ (Flügel), radikální skupinu uvnitř Alternativy pro Německo (AfD), výrazně protipřistěhovalecké a pravicové strany.

Vůdčí osobností „Křídla“ je Björn Höcke, který je zároveň předsedou durynské části strany. Právě v Durynsku je AfD poměrně silná a nedávno byla u vzniku politické krize, která měla dopady až do nejvyšších pater německé politiky, když přispěla k odstoupení spolkové předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové. Bylo jí vyčítáno, že nedokázala přesvědčit durynskou část CDU, aby se distancovala od AfD a neprohlasovala spolu s ní a se zemskými poslanci Svobodné demokratické strany (FDP) na funkci durynského premiéra kandidáta pravicové FDP Thomase Kemmericha (ten pod tlakem rovněž následně rezignoval).

Björn Höcke je proslulý svými kontroverzními výroky, které bývají používány jako doklad toho, jak nebezpečně je celá AfD blízko myšlenkám nacismu, fašismu a rasismu.

Zdroje[editovat]

  • Část německé AfD je extremistická, bude ji sledovat kontrarozvědka. ČT24 [online]. 2020-03-12 [cit. 2020-03-12]. Dostupné z: [1].