Německý levicový politik přestal blokovat portál Wikipedia.de
Poslanec německého Spolkového sněmu Lutz Heilmann oznámil, že nebude dále podnikat právní kroky proti nadaci Wikimedia Deutschland. Ochranu osobnostních práv bude dále vymáhat přímo na anonymních editorech Wikipedie. Nadace tak bude moci brzy zprovoznit portál Wikipedia.de, který byl po dobu jednoho dne nepřístupný.
Heilmann se soudní cestou bránil proti vyjádřením, která v článku o něm v encyklopedii Wikipedie spekulovala o jeho minulosti. Podle časopisu Der Spiegel byl Heilmann před sjednocením Německa členem Stasi, což se objevilo také v článcích na Wikipedii, kde byly ale uváděny i sporné detaily z jeho osobního života. Výsledkem soudního projednávání v Lübecku bylo zablokování portálu Wikipedia.de, který provozuje Wikimedia Deutschland jako vyhledávací portál pro německou Wikipedii. Namísto stránky se objevil text: „Soud v Lübecku vydal rozhodnutí v případu Lutze Heilmanna, člena parlamentu, že Německá Wikipedia nesmí propojovat svou doménu wikipedia.de na web wikipedia.org, dokud německojazyčná verze wikipedia.org obsahuje určitá vyjádření.“Samotné stránky Wikipedie ale byly v Německu i celosvětově dál přístupné, protože jejich provozovatelem není německý, ale americký subjekt. Přístupný tak byl také anglický i německý článek o Heilmannovi. Přesto způsobil krok soudu a politika značné pobouření internetové veřejnosti, která jej považovala za cenzurní opatření.
Heilmann vydal ke svému rozhodnutí nepokračovat ve sporech tiskové prohlášení. V něm se mimo jiné omluvil za to, že svým požadavkem ovlivnil množství nezainteresovaných uživatelů. „Právní cesta, kterou jsem zatím postupoval, se ukázala být problematická, protože bylo zasaženo množství jiných uživatelů Wikipedie. To nebyl můj úmysl.“
Die Linke se postavila za svého poslance, ale po prvních ostrých prohlášeních uznala, že Wikipedie nemůže učinit nic víc, než dělá. Nadace Wikimedia Deutschland mezitím pokračuje ve své sbírce, přičemž v reakci na Heilmannovy kroky dosáhla výrazně lepšího příjmu. Jeden z dárců ke svému příspěvku připsal: „Je vidět, že se pan Heilmann u Stasi hodně naučil...“
Dvaačtyřicetiletý Heilmann je poslancem za postkomunistickou levici Die Linke. Členem jejího totalitního předchůdce SED byl od roku 1986, v té době měl také podle Spiegelu spolupracovat se Stasi.
Nadace Wikimedia Deutschland zastupuje v zemi zájmy nadace Wikimedia. Ta sídlí ve Spojených státech a provozuje všechny projekty Wikimedia, v čele s Wikipedií či Wikizprávami.
Heilmann není prvním politikem své strany, který chce cenzurovat Wikipedii. V roce 2007 na její tvůrce podávala trestní oznámení jeho kolegyně Katina Schubert.
Zdroje
[editovat]- 16. listopad 2008
- 16. listopad
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Focus Online
- Monitoring:Citace elektronického periodika/odkaz na periodikum/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/datum aktualizace/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/jazyk/německy
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/TechCrunch
- Monitoring:Citace elektronického periodika/jazyk/anglicky
- Německo
- Politika
- Evropa
- Internet
- Cenzura