Německo podpořilo navýšení záchranného eurofondu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Zasedání Bundestagu

Evropské úsilí o potlačení finanční krize má za sebou další překážku. Dolní komora německého Bundestagu přijala plány na rozšíření záchranného fondu pro Řecko a další oslabené státy eurozóny. Dojednané navýšení prostředků ve fondu bylo dohodnuto evropskými představiteli v červenci, ale musí být ratifikováno všemi 17 zeměmi, kde se platí eurem.

Německé hlasování bylo očekáváno s napětím, protože Německo je nejsilnější evropskou ekonomikou a mělo by přispět největším podílem. Ve veřejném mínění postupně začal v Německu převažovat názor, že není správné platit zemím, jako je Řecko, které samy nejsou schopné řídit své finance. Evropské akcie na výsledek hlasování zareagovaly po předchozím nervózním propadu růstem.

Ministr financí Wolfgang Schäuble vystoupil na podporu hlasování. Upozornil na rostoucí nervozitu na trzích a varoval, aby se nepřelila i do skutečné ekonomické situace. Pro se nakonec vyslovila i hlavní opoziční síla, sociálně demokratická SPD, i když předseda její frakce Peer Steinbrück kritizoval špatný vliv prosazovaných finančních konceptů. Ostře proti se postavila Levice, předseda jejího klubu Gregor Gysi vyjádřil jasný nesouhlas s tím, že o rozdělování prostředků z fondu bude rozhodovat „tajný výbor“ a vyzval, aby kancléřka Angela Merkelová dohlédla na to, aby Němci nedopláceli za následky krize.

Ve hře byla i samotná politická pozice kancléřky Merkelové. I v jejím koaličním pravostředovém bloku totiž byli poslanci, kteří s plánem nesouhlasili. Nakonec ale hlasování proběhlo jednoznačně. Z 523 poslanců bylo jen 85 proti, Merkelová se ani nemusela spoléhat na podporu ze strany opozice, protože i z její vlastní koalice hlasovalo pro navýšení 315 zákonodárců.

Zdroje[editovat]