Přeskočit na obsah

Na Bílou Horu nejezdí tramvaje – u Malovanky se opravuje trať

Z Wikizpráv

Sobota

Část nově položeného tramvajového tělesa v zastávce Malovanka
Křižovatka Bělohorská × Myslbekova s tramvají vjíždějící na smyčku Dlabačov v pozadí
Zastávkový označník dočasně nepoužívané zastávky Vypich

Od začátku února 2010 do 28. února probíhá mezi Pohořelcem a Bílou Horou v pražské tramvajové síti dlouhodobá výluka celého úseku. Důvodem výluky je oprava přibližně 400 metrů dlouhého úseku mezi sjezdem na obratiště Dlabačov, respektive křižovatkou ulic Bělohorská a Myslbekova a sjezdem na nedaleké obratiště Královka.

Během rekonstrukce dochází ke kompletnímu odstranění původní konstrukce trati, která byla tvořena velkoplošnými betonovými panely s blokovou kolejnicí (BKV); trať bude v původní trase nahrazena zcela novou pražcovou konstrukcí. V oblasti bude také instalováno několik semaforů, které budou nově zabezpečovat křižovatky Bělohorská × Vaníčkova a Bělohorská × Myslbekova a také další křižovatky v Myslbekově ulici. Rekonstrukce úzce souvisí s výstavbou tunelu Blanka, protože v další fázi stavby se plánuje vést veškerý automobilový provoz právě Myslbekovou ulicí. Ta by po provizorní komunikaci vedoucí přes jihovýchodní okraj staveniště objížděla křižovatku ulic Myslbekova × Patočkova, kde má vyrůst výjezd z tunelu a další nová křižovatka.

V souvislosti s výlukou byla v celém pět kilometrů dlouhém úseku z Pohořelce až na konec trati na Bílé hoře zřízena náhradní autobusová doprava. Tramvaje přijíždějící z centra jsou za zastávkou Pohořelec ukončeny ve „spartakiádní“ smyčce Dlabačov, která tak po šesti letech znova ožila pravidelnou dopravou. Na smyčce samotné musely být před výlukou provedeny drobné stavební úpravy, které umožňují průjezd nízkopodlažních tramvají alespoň po vnitřní koleji). Náhradní autobusová linka s označením X22 projíždí standardní trasou tramvajové linky číslo 22 a zastavuje v provizorních zastávkách u chodníků mimo ostrovní tramvajové zastávky (s výjimkou zastávky Říčanova, kde zastavuje na tramvajovém ostrůvku uprostřed Bělohorské ulice). V souvislosti s výlukou bylo také dočasně změněno trasování pravidelných autobusových linek sjíždějících ze Strahova. Ty byly v první části výluky vedeny objízdnou trasou přes křižovatku Malovanka a v současnosti pouze objíždí dlabačovské obratiště.

V nepřímé souvislosti s touto výlukou se rozběhla také výluka železniční dopravy na nedaleké trati z Prahy do Kladna, která byla, stejně jako v létě roku 2009, na měsíc zkrácena do provizorní zastávky Praha-Gymnasijní, která se nachází mezi stanicemi Praha-Dejvice a Praha-Veleslavín.

Související[editovat]

Zdroje[editovat]