Na Filozofické fakultě se věnovali tématu masové spolupráce

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sobota

Wikikonference 2010

„Zapojte do přípravy svého produktu uživatele nebo zákazníky, pro které je produkt určený.“ Svět rychle zjišťuje, že tato rada vede k úspěchu. Naposledy se o zkušenosti s tímto typem spolupráce podělili účastníci druhé české Wikikonference, která proběhla na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Součástí Wikikonference bylo jak Wikinomics Forum 2010, věnující se obecně i v konkrétních příkladech wikinomii, tak konference Wikimedia a WikiSkript, představující úspěšné projekty na bázi wiki ze světa Internetu. Tři přednáškové sály se plnily návštěvníky od rána do večera, celkem si přednášky podle svého zájmu vybralo z bohatého programu více než 250 registrovaných účastníků.

Hned dva sály patřily konferenci Wikinomics Forum. Zásady wikinomie, založené na spolupráci, sdílení a otevřenosti se šíří i do všech koutů české společnosti, jak ukázala vystoupení představitelů světa byznysu, školství i veřejné správy. Přitom teprve nedávno se dostala na náš trh kniha Wikinomie, kterou do češtiny přeložil jeden ze spolupořadatelů konference Dan Franc.

V bloku, který byl věnovaný projektům Wikimedia, dostala největší prostor Wikipedie. I v tomto případě se příspěvky zaměřily hlavně na podobu její komunity a na to, jak funguje. Slavnostní součástí programu bylo předání Cen za rozvoj české Wikipedie. Připojila se i WikiSkripta, internetový projekt 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, na kterém pedagogové společně se studenty připravují výukové materiály z medicinských oborů.

Wikipedisté vědí o své komunitě víc, prosazují se už i WikiSkripta[editovat]

Jako projekt, který se rozvíjí, ale musí řešit i problémy se spory, se představila na Wikikonferenci Wikipedie a její sesterské projekty z rodiny Wikimedia. Její přispěvatelé uspořádali svou konferenci už podruhé, téměř přesně rok po svém prvním podobném setkání v Městské knihovně v Praze a s ještě větším zájmem publika. Spolu se sedmi přednášejícími wikipedisty vystoupili i tři vysokoškolští pedagogové a shrnuli své zkušenosti s WikiSkripty.

Posluchači na Wikikonferenci 2010

První část bloku Wikimedia se týkala komunity Wikipedie. Miroslav Langer prezentoval poprvé v České republice výsledky celosvětového výzkumu provedeného na Wikipedii střediskem UNU-MERIT v roce 2008, který přinesl odpovědi více než 170 tisíc respondentů. Jakub Malinovský a Jiří Ohlídal pak hovořili o způsobech, jakými se Wikipedie vyrovnává se spory a jak se na její kvalitě a objektivitě projevuje úsilí o uvádění zdrojů informací. V poledne dostali prostor konkrétní zástupci z řad přispěvatelů Wikipedie, byli odměněni za práci na svých článcích Cenami za rozvoj české Wikipedie.

WikiSkripta se stala za krátkou dobu nejvyhledávanějším internetovým zdrojem výukových materiálů z oblasti medicíny v češtině a slovenštině, mohli s pýchou konstatovat její hlavní tvůrci. Čestmír Štuka popsal, jak se vůbec projekty na bázi wiki na 1. lékařské fakultě objevily a prosadily. Martin Vejražka pak vysvětlil způsoby fungování WikiSkript a Antonín Šípek seznámil posluchače s tím, jak se rozvíjí WikiSkripta speciálně v jednom z lékařských oborů – v genetice. V současné době se na WikiSkriptech podílí přibližně 60 studentů z šesti lékařských fakult z celé republiky, zábrany pedagogů se daří stále lépe překonávat i díky tomu, že po přidělení ISSN lze příspěvky do WikiSkript možné zahrnout do přehledů odborné publikační činnosti.

Z dalších projektů Wikimedia se představila především Wikiverzita. Projekt otevřeného internetového vzdělávání trpí svými problémy, které z něho odvedly část přispěvatelů. Jan Lochman shrnul jak současný stav s nejlepšími i s kvalitativně slabšími výukovými kurzy a výzkumnými projekty, tak možnosti dalšího vývoje Wikiverzity.

Program konference Wikimedia zajistilo pro Wikikonferenci sdružení Wikimedia Česká republika. K příležitosti Wikikonference vyšlo i další číslo časopisu Wikimedium, které mimo jiné obsahuje rozhovor s jedním z nejznámějších wikipedistů prof. Janem Sokolem.

Zdroje[editovat]